Ahmedî (İshak Hocası) Vahdetnâme-i Âlem-Engîz
Ahmedî (İshak Hocası) Vahdetnâme-i Âlem-Engîz
  1. Tez No: 304062
  2. Yazar: AHMET TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KEMAL TAVUKÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 537
Özet
17. yüzyıl şairlerinden Ahmedî'nin (İshak Hocası) Vahdetnâme adlı mesnevisinin tenkitli metnini hazırladığımız bu çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. İki başlık halinde tertip edilen giriş bölümünde eserle ilgisi bakımından Türk edebiyatında vahdetname adıyla kaleme alınan eserler ve kısas-ı enbiyalar hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölümde Ahmedî'nin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde eser, şekil ve muhteva bakımından incelenmiştir. Üçüncü bölümde eserin nüshaları hakkında bilgi verildikten sonra tenkitli metne yer verilmiştir. Çalışmanın sonunda ise metinde geçen ayet, hadis, kelam-ı kibar vb. ibarelerin tam metinlerini içeren ?Ekler? bölümüyle birlikte ?Sözlük? ve ?Dizin? bölümleri yer almıştır.
Özet (Çeviri)
We have, in this study, prepared the critical edition of Vahdetname, a mathnawi written by Ahmedi, a poet of 17. century. The study has an Introduction and three chapters. In the Introduction we have introduced, in two headlines, `vahdetnames? and `kısas-ı enbiyas?, two subjects written in classical Turkish literature, in connection with our study.In the first chapter we have given information about Ahmedi?s life, literary personality, and works. In the second chapter, we have studied his Vahdetname with regard to its form and content. In the third chapter, introducing the manuscripts, we have prepared the critical edition of the book. At the end of the study, we have added a section of Appendix (Ekler), in which we have given Koranic verses, words of the prophet, proverbs etc. in their full text as well as a Vocabulary and an Index.