Enerji politikaları bağlamında Avrupa Birliği' nin Türkiye ve Rusya ile ilişkisi
Context by energy policy relations of European Union with Turkey and Russia
- Tez No: 304088
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR ERDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Energy, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Enerji kaynakları, yüzyıllardır insanlığın gelişmesinde vazgeçilmez bir meta olmuştur. Enerji üretebilmek için gerekli olan kaynaklara sahip olabilmek adına savaşlar dahi yapılmıştır. Bugün hala enerji kaynaklarına sahip olabilme mücadelesi sürmektedir. 18. yüzyılın sonlarında başlayan Endüstri Devrimi, kömür'le başlayan fosil kaynak tüketimini tetiklemiş sürekli gelişen Batı'yı yeni kaynak arayışlarına sürüklemiştir. Dünya fosil kaynaklarının üçte ikisine, Doğu'nun sahip olması iki kutup arasında sürekli çekişmeye sahne olmuştur. Ancak, 1970'lerde yaşanan enerji krizi, Batı'nın arz güvenliğini yeniden gözden geçirmesini, yeni ve alternatif enerji kaynak arayışına girmesine neden olmuştur. Ne var ki fosil kaynakların bir gün tükenecek olması ve küresel ısınma gibi sorunlar, gelişmiş AB'yi, yeni ve uzun vadeli enerji politikaları oluşturmaya yönlendirmiştir. 1970'lere kadar kömür ve petrolü aşırı tüketen AB, yeni yüzyılın başında enerji piyasalarında liberal politikaları oturtmaya başlamış, arz güvenliğini sağlayabilmek için dış ilişkileri sürekli güncellemiştir. Enerji kaynaklarını çeşitlendiren AB gelişmiş yaşam düzeyini sürdürebilmek için Rusya'yı stratejik partner olarak seçmiştir. Fakat Rusya'nında siyasi sebeblerden ötürü istikrarsız bir tutum sergilemesi AB'nin, enerji kaynaklarına ulaşmak için farklı rotalar oluşturmasını, zorunlu hale getirmiştir. Coğrafi avantajı nedeniyle, Doğu'nun sahip olduğu enerji kaynaklarının Batı'ya taşınmasında Türkiye, stratejik konuma gelmiştir. Rusya'nın bölgesinde söz sahibi olması ve Türkiye'nin de enerji tüketiminde Rusya'ya bağımlı olması hem AB hemde Türkiye için kritik bir durum oluşturmuştur. Her iki taraf için de olumlu politikalar izlemesi, Türkiye'nin küresel bir `Enerji Koridoru' olmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Power sources is indispensible commodity for people life through the years. People even made many wars for having the power sources. The power sources war is contunie in nowadays. Starting with coal consumption in late of 18th century revolution of industry, continuous developing The West Countries had dragged into new search area. By the way, The East Countires had 2/3 part fosile source of World, so that it borns a contention between both side of world. The West Countries searched alternative ways and overview of their demand security because of power crisis in 1970s. So, new and long-term policies create by developed AB countries by reason of limited fosile sources, global warming and such like issues. Excess coal consumptiom of AB countries pivot a issue on a fact at starting of new century and it makes update to prevent external relations continuously. AB which is increasing of variety has selected, Russia as strategic partner. For reaching to new power sources AB has to create a new strategical policies because of Russia has no stability of political issues. From advantege of geographical, Turkey comes to strategical point for tranporting from power sources which has in the east countires to the west countries. Being real power of Russia in their zone and being depend on Russia of Turkey in power consumption create a critical situation for AB and Turkey. Following positive policies for both sides can make Turkey as global ?Energy Gate?.