Video sanatının varoluş süreci ve Nam June Paik
The formation process of video art and Nam June Paik
- Tez No: 304160
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Video sanatı taşınabilir kameraların ortaya çıkışı ve yaygınlaşması ile birlikte oluşan, ancak kökeni fotoğraf ve modern sanat akımlarına kadar dayanan bir sanat biçimidir. Bir yandan elektronik teknolojisinin bir sanat ortamı olarak kullanılmasının ilk örneklerini sergilemekte, diğer yandan da yaşanan sanatsal değişimlere zemin hazırlamaktadır. Video sanatına zamanla monitörden, kameraya kadar birçok teknolojik gelişme ile birlikte bilgisayar teknolojisi de eklenmiş ve video sanatının kapsamı genişlemiştir.Çağdaş sanatın anlatım dillerinden olan video sanatı, ortaya çıktığı ilk zamandan bu yana; sanatsal mecranın sınırlarını olabildiğince ortadan kaldırarak soyut düşüncenin önünü açmak için oldukça etkili bir yol olmuştur. Video sanatı, video performans, video enstalasyon ve video film gibi farklı biçimlerde ortaya çıkmış ve yaygınlaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Video art is a kind of art which came into existence with the emergence and expansion of portable cameras but its roots go back to photography and modern art movements. On one hand displays the first examples of the application of electronic technology in art and on the other hand it establishes a beter environment for changes in art. In the course of time, as well as a number of technological developments from monitors to cameras, the scope of video art enlarged with the addition of computer technology.Video art which are the narrative ways of modern arts; are both effectual at open mindly and abstract thinking and they also devise the the borderline of artistic fields and then dissolve the poignant edges since they have been discovered. Video art came into existence and expanded in different forms, like video performence, video installation and video film.