Soyut dille duygusal ifadeler
Abstract emotional language definitions
- Tez No: 304162
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMUN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
19. yüzyılın sonlarında Van Gogh, Edvard Munch, James Ensor, gibi ressamların yapıtlarında belirme¬ye başlayan Dışavurumculuk, XX. yüzyılın başlarında Almanya'da, bir düşünce ve sanat hareketi niteliği kazanır. `DieBrücke' grubunca 1900-1935 yılları arasında ortaya konanDışavurumcu sanat hareketi doğayı ve toplumu nesnel bir bakış açısıyla betimlemeye karşı çıkarak, öznel ya da içsel gerçeğin yansıtılmasını savunur.I.Dünya Savaşı, (1914-1918)yılları, resim yapan ve oyun sahneye koyan bir kuşağın tüm üyeleri tarafından baştanbaşa yaşanır ve savaşın sarsan yönü dile getirilir.1910'da Wassily Kandinsky, Franz Marc, August Macke, AlexyvonJawlensky gibi Münih' te yaşayan ressamların kurduğu Der BlaueReiter (“Mavi Atlı”) adlı topluluk, DieBrücke sanatçılarının kullandığı renklere ben¬zer renkler kullanır, ama daha az akılcı ve daha az kötümser bir tutumu benimser. Sanatçılar Dışavurumcu olmak koşuluyla farklı anlatımı yeğlemişlerdir.II. Dünya Savaşı sonrası savaşın oluşturduğu kötü tablo, sonrasında Soyut- Dışavurumculuk, savaştan dolayı Avrupa'dan Amerika'ya giden sanatçıların resme kazandırdığı bir anlayış olarak 1945-1960 yılları arası etkili olur. Amerika, 1950'lerde soyut ve Soyut-Ekspresyonizm adıyla San Francisco ve New York merkezlerinde örnekler verir.
Özet (Çeviri)
19. century, the late Van Gogh, Edvard Munch, James Ensor, to appear in the works of painters such as Expressionism began to, XX. the beginning of the century in Germany, a movement of thought and the nature of art is the winner. `Die Brücke?; group of Expressionist art movement laid down between the years 1900-1935 an objective perspective to describe the nature and the society in opposition, argues that the reflection of the subjective or inner truth. World War I (1914-1918) years, painting and playing on stage by all members of a generation who lived throughout the war that shook the direction is expressed.In 1910, Wassily Kandinsky, Franz Marc, August Macke, as Alexy von Jawlensky in Munich living painters founded Der Blaue Reiter (Blue Horseman;) at the community, Die Brücke artists use colors, I use similar colors, but at a more rational and adopts an attitude of less pessimistic. Provided that the different expression of Expressionist artists.II. After World War created a bad table in the war, after the Abstract-Expressionism, the artists who traveled to America from Europe because of the war as an understanding of the picture gained from the years 1945-1960 would be effective. America in the 1950s, abstract expressionism and the abstract-as San Francisco and New York gives examples of centers.1914 and later 1950 and later in the post-war Turkish painters, Fikret Mualla Büyükişleyen Zahit, Bedri Baykam, Asim Affairs on his pictures are abstract expressionism.