Doğu Anadolu Bölgesi'ne ilk telgraf hatlarının çekilmesi
Installation of first telegraph lines in th Eastern Anatolia Region
  1. Tez No: 304163
  2. Yazar: ESİN ALTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnsanoğlu doğumdan itibaren değişen dünya koşullarına ayak uydurabilmek için bir iletişim aracına ihtiyaç duyar. Bu iletişim aracı kimi zaman bir duman, kimi zaman bir davul kimi zaman da bir mektuptur. Teknolojinin gelişimiyle birlikte elektrikli telgrafın icadı iletişim alanında yeni bir değişime yol açmıştır. Elektrikli Telgrafın icadı dünya genelinde olduğu gibi Osmanlı Devleti'nde de büyük bir yankı uyandırmıştır. Kırım Savaşıyla birlikte ülke geneline hızla çekilen telgraf hatları kısa sürede geniş bir alana yayılmıştır.Bu çalışmada telgrafın icadı, Osmanlı Devleti'nin telgrafla tanışması, Osmanlı Telgraf İdaresi'nin genel yapısı ve Erzurum merkeze bağlı telgraf hatları genel hatlarıyla incelenmiştir.Osmanlı Devleti, hızlı haberleşmeyi sağlayan telgrafı çok kısa sürede benimsemiştir. Telgraf hatlarının çekilmesinde tam bir devlet- millet bütünlüğü sağlanmıştır. Erzurum merkezli telgraf hatlarının çekilmesinde de Dördüncü Ordu'nun Posta ve Telgraf İdaresiyle birlikte yaptığı çalışmalar dikkat çekicidir. Hatların yapımında halkın yardımı ön planda olmuştur. Halkın yardımının yanında Avrupa'dan da malzemeler getirilerek hatların inşası tamamlanmıştır.Erzurum merkeze bağlı çekilen telgraf hatları ile bölgede siyasi, ekonomik ve askeri açıdan iletişim kolaylaşmıştır. Devletin merkezde alınan kararları ülke genelinde olduğu gibi Erzurum ve çevresinde hızlı bir şekilde yayılmıştır. Erzurum merkezli telgraf hatları sayesinde bölgede hem halk hem de devlet kurumları rahat bir iletişim içine girmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Humans need a means of communication to keep up with the changing world conditions from birth. This means of communication is sometimes smoke, sometimes a drum and sometimes a letter. With the advance of technology, invention of electric telegraph has led to a change in the field of communication. Invention of the electric telegraph had great repercussion effects in the Ottoman Empire as in all over the world. Installation of telegraph lines expanded to a larger area around the Empire with the Crimean war.The study investigated the invention of telegraph, introduction of telegraph in the Ottoman Empire, general structure of the Ottoman Telegraph Office, telegraph lines in Erzurum.Ottoman Empire quickly adopted the telegraph which provides rapid communication. Integrity of the nation-state was provided in installing the telegraph. Cooperation of the 4th Army with the Post and Telegraph Office in installing telegraph lines in the centre of Erzurum was remarkable. Erzurum people played an important role in installing the lines. Apart from the people?s help, installation of the lines was completed with the materials from Europe.Installation of the lines in the centre of Erzurum made the communication easier in political, economic and military terms. Decisions made by the state spread rapidly to Erzurum and the neighbouring parts as all over the country. Both the public and the state organizations communicated easily in the region thanks to the telegraph lines in the centre of Erzurum.