Ölüme bağlı tasarruflar ve özellikle bu tasarruflardaki koşullar ve yüklemeler
Testamentary dispositions and especially conditions and charges in this dispositions
- Tez No: 304183
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN İKİZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Miras hukukunun en temel konularından birisini oluşturan ölüme bağlı tasarruflar, kişilerin ölümlerinden sonra hüküm ve sonuç doğurmak üzere meydana getirdikleri, terekelerinin geleceğine ilişkin olan veya terekeleriyle ilgili olmayan emirlerini içeren hukuki işlemlerdir. Kişilerin ölümlerinden sonra geride bıraktıkları malvarlıklarının akıbetini kendi iradeleriyle belirleme yönündeki istekleri daha fazla sayıda ölüme bağlı tasarruf yapmalarına neden olmakta ve bu durum konunun önemini artırmaktadır. Bunun yanı sıra ölüme bağlı tasarrufların koşullara ve yüklemelere bağlanmasına müsaade edilmesi, kişilerin ölüme bağlı tasarruf yapma hususundaki irade serbestliğinin sınırlarını daha fazla genişletmektedir.Bu çalışma ölüme bağlı tasarrufları ve bu tasarrufların koşullara ve yüklemelere bağlanmasını incelemektedir. Bu çerçevede çalışmanın birinci bölümünde ölüme bağlı tasarruf kavramı alt ayrımları ile birlikte ele alınmıştır. İkinci bölümde ölüme bağlı tasarruflar sağlararası hukuki işlemlerle karşılaştırılmış ve böylece kavrama ilişkin hukuki esaslar tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın üçünü bölümünde ise, ölüme bağlı tasarrufların koşullara ve yüklemelere bağlanmasının hukuki esasları incelenmiştir.Çalışma sırasında bu konulara ilişkin bilimsel görüşlere ve mahkeme kararlarına da değinilmiştir. Böylece hem konuya ilişkin teorik tartışmalar hem de konunun hukuk uygulamasında ne şekilde ele alındığı da incelemeye dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Testamentary dispositions, one of the most basic subjects of law of successions. This dispositions are juridical process including the orders related to the future of estate assets and notrelated to, which individuals constituted after the death in order to give judgement and deduct. The demands of indivuduals to determine the result of their heritages by their own decision after death caused many more rights of testamentary disposition to occur and this situation increased the importance of this subject. In addition, the fact that testamentary disposal related to the conditions and charges has increased the limits of the freedom of the will.This study is carried out with the aim of investigating testamentary dispositions due to the death and relating these rights to the conditions and charges. In this context, the concept of the right of testamentary disposition was taken on the first section. In the second section, testamentary dispositions was compared with juridical process inter vivos and thus legal principles as to the concept were tried to determine. In the third section of the study, legal principles about the rights of testamentary dispositions relating to the conditions and charges were examined.During the study, scientific ideas and court decisions about this subject have been mentioned. Thus, not only do theoric studies about the subjects, but also how the subject is taken in legal application were included in the study.