Mevlâna'nın Mesnevî'sinde atasözleri
Proverbs İn the Rumi?s Mathnawi
  1. Tez No: 304184
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, Mevlâna'nın Mesnevî'sinde yer alan Farsça atasözlerini derlemektir. Bu münasebetle ilk başta atasözlerinin tanımı, teşekkülü, genel özellikleri, dil ve üslûp özellikleri, konuları ve içinde yer alan söz sanatları hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.Atasözleri hakkında bilgi verildikten sonra, bu alanla ilgili Farsça bazı temel kaynaklar ışığında Mevlâna'nın Mesnevî'sinde yer alan atasözleri tespit edilip Türkçe karşılıkları verilmiştir. Ayrıca tespitlerimize göre bu Farsça atasözlerini karşılayan ya da benzerlerini oluşturan Türkçe atasözleri de kaydedilmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compile the Persian proverbs stated in Rumi's Mathnawi. Thus, it is aimed to provide information about their definition, formation, general characteristics, language and stylistic features, themes, the figures of speech which are available in these proverbsAfter giving information about proverbs, in the light of some key Persian resources in this area, the proverbs in Rumi?s Mathnawi are identified and their Turkish equivalents are given. In addition, some Turkish proverbs are stated which are equivalents of Persian proverbs or similar to them.Some of the proverbs in Mathnawi are supported by hadiths and verses.