Türk milletlerarası özel hukukunda ölüme bağlı tasarruflar
Testamentary dispositions in turkish private international law
  1. Tez No: 980366
  2. Yazar: ALİ UÇAR KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE TAN DEHMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Ölüme bağlı tasarruflar, mirasbırakanın ölümünden sonra hüküm ve sonuç doğurur ve mirasbırakanın son arzu ve isteklerini içerir. Küreselleşme ve ülkeler arası etkileşimin artması ölüme bağlı tasarruflarda yabancılık unsurunun oluşması sonucunu doğurmuştur. Yabancılık unsuru taşıyan ölüme bağlı tasarruflardan kaynaklanacak olan meseleler ise doğrudan doğruya yerel hukuk kurallarıyla çözülememekte milletlerarası özel hukuk kurallarının uygulanmasını gerektirmektedir. Ancak Türk milletlerarası özel hukukunda ölüme bağlı tasarruflara uygulanacak hukuka ilişkin düzenlemeler tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek yeterlilikte değildir. Bu nedenle burada milletlerarası antlaşmalar, doktrin görüşleri ve yargı kararları da belirleyici rol oynamaktadır. Yabancılık unsuru taşıyan ölüme bağlı tasarruflardan kaynaklanan uyuşmazlıkların Türk mahkemelerinde çözümü için Türk mahkemelerinin milletlerarası yetkisinin bulunması gerekmektedir. Yabancılık unsuru taşıyan ölüme bağlı tasarrufların yerine getirilmesi de özellik arz eden bir başka meseledir. Bu çalışmada, ölüme bağlı tasarruflar hem Türk miras hukuku boyutuyla hem de yabancılık unsurunun varlığı halinde milletlerarası özel hukuk boyutuyla ele alınmıştır. Ölüme bağlı tasarruflara uygulanacak olan hukuk ve ölüme bağlı tasarruflara ilişkin milletlerarası usul hukukuna ilişkin meseleler ilgili mevzuat hükümleri, doktrin görüşleri ve yargı kararları çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The testamentary dispositions take effect after the death of the legator and contain the last wishes and requests of the legator. Globalization and the increase in interaction between countries have led to the emergence of a foreign element in testamentary dispositions. The issues arising from testamentary dispositions with a foreign element cannot be resolved by local law rules and require the application of international private law rules. However, the regulations on the applicable law for testamentary dispositions in Turkish private international law are not sufficient to fullfill the needs. Therefore, international treaties, doctrinal opinions and judicial decisions also play a decisive role here. In order to resolve disputes arising from testamentary dispositions with a foreign element in Turkish courts, Turkish courts must have international jurisdiction. The execution of the testamentary dispositions with a foreign element is another issue of special importance. In this study, testamentary dispositions are examined both from the perspective of Turkish inheritance law and from the perspective of international private law in the presence of a foreign element. The law applicable to testamentary dispositions and the issues related to international procedural law regarding testamentary dispositions are analyzed within the framework of the relevant legislative provisions, doctrinal opinions and judicial decisions.