İsmail Gerçeksöz'ün hayatı, edebî kişiliği ve eserleri üzerine bir araştırma
A study on Ismail Gerçeksöz?s life, literary personality and works
- Tez No: 304199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Yapılan çalışmanın amacı, Türk edebiyatında yer bulmuş bir sanatçıyı değişik yönleriyle tanıtmaya çalışmaktır.Bu çalışmada, İsmail Gerçeksöz'ün hayatı, ailesi, çevresi ve özellikleri, kitapları üzerinde durularak şiirleri, ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda Gerçeksöz'ün süreli yayınlardaki tüm yazıları ve onunla ilgili çıkan yazıların kaynakçası verilmiştir.Şairin yaşamı, sanatı ve özellikleri ile ilgili kendi eserlerinden, hakkında yapılan çalışmalardan ve tanıdıklarından yararlanılarak bilgi edinilmiş; eserleri ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılmıştır.Çalışmalar sonunda İsmail Gerçeksöz'ün, şiir ve roman türlerinde yazdığı görülmüştür. Edebiyat tarihlerinde daha çok şiirleriyle tanınan şairin, Türk şiir geleneğinin içinde, eserler verdiği tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to introduce the author in Turkish Literature with his various aspects.In this study, İsmail Gerçeksöz?s poems are tried to be examined in detail considering his life, family, his environment and characteristics and his books. At the end of the study, the bibliography of all Gerçeksöz?s works in periodicals and the works about him are presented.The information about the poet?s life, art and characteristics is obtained from his own works, the works on him and his friends. His works are tried to be examined in detail.At the end of the study, it has been observed that İsmail Gerçeksöz wrote in the genre of poetry, novel and created satisfactory texts in each. It has been ascertained that the poet known especially with his poems in Literature gave his works in the tradition of Turkish poetry.