Iğdır ilinde Muharrem ayı törenleri
Seramonies of Muharram in the province of Iğdır
  1. Tez No: 304201
  2. Yazar: ERKAN BEDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLHAN ATNUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezin amacı Iğdır ilindeki Muharrem ayı törenlerinin Türk halk bilimi açısından değerlendirilmesidir. Tez çalışması giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır.Giriş bölümünde Iğdır isminin kaynağı, Iğdır tarihi, coğrafi konumu nüfus yapısı, Caferilik inanışı ve esasları, Kerbela Hadisesi, Muharrem ayı? gibi konular hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Muharrem Ayı Törenlerine mahsus terim ve kavramlar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Muharrem Ayı Törenlerinin geçmişten günümüze zamanı ve mekânı, yasaklanan uygulamalar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde cami içerisinde ve cami dışarısındaki törenler hakkında bilgi verilmiştir.Sonuç kısmında çalışmada ortaya çıkan bulgular maddeler halinde sunulmuştur. Tez kısa sözlük, çalışmada kullanılan kaynaklar, derleme metinleri ve fotoğrafları içine alan ekler ve özgeçmişle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is the assess the ceremonies of Muharram in terms of Turkish folklore. The study consists of three sections: introduction, development and result.The study gives an account of the source of the name Iğdır, history of Iğdır, geographical position, demographic structure, principles and belief of Jaafari, the event of Kerbala, and month of Muharram. The study gives information on the time and setting of the ceremonies of Muharram from past to present and the forbidden practices. In the third part, the ceremonies held in and out the mosques are dealt with.In the result part, the findings obtained are presented one by one. The study ends with the additions and autobiography including short dictionary, resources used in the study, complied texts and photographs.