Motivational strategies used by EFL teachers working in Turkish State primary school setting: A study in Afyonkarahisar schools
Türkiye?deki devlet ilköğretim okullarında çalışan İngilizce öğretmenlerinin kullandığı motivasyon stratejileri: Afyonkarahisar okullarında bir araştırma
  1. Tez No: 304218
  2. Yazar: AYSUN ARSLANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Motivasyon hem dil öğrencisi hem de dil öğretmeni açısından önemli bir rol oynamaktadır. Motivasyon, yabancı dil öğreniminde özellikle yeni dil öğrenmeye başlayacaklar için anahtar bir terimdir. İngilizceyi yeni öğrenmeye başlayan bir ilkokul öğrencisi motive olduğu sürece o dilde başarı gösterecektir. Türkiye'deki devlet okullarında öğrenciler, yabancı dil olarak İngilizceyi öğrenmeye 9 yaşlarında 4.sınıf seviyesinde başlamaktadırlar ve İngilizce öğrenimleri 5., 6., 7., ve 8. sınıfta da devam etmektedir. Bu öğrenciler motive edildiği sürece, eğitim hayatlarının her döneminde İngilizce öğrenme eğilimleri artmaktadır.İngilizce öğretmenlerinin kullandıkları motivasyon stratejilerini araştırmak için, bu çalışma Türkiye'deki devlet ilköğretim okullarında görev yapan Afyonkarahisar'daki 87 İngilizce Öğretmeninin motivasyon stratejilerini kullanımını saptamayı amaçlamaktadır. Bu öğretmenlere Zolton Dörnyei (2001b) tarafından hazırlanan motivasyon stratejileri anketi uygulanmış. Anketin ardından bu gruptan seçilen 12 öğretmenle ilk önce yarı-yapılandırılmış bir mülakat yapılmış ve sonra da araştırmacının kendisi tarafından kamera ile sınıflarında gözlemlenmiştir.Bu araştırmadaki nicel veriyi (anket verileri) analiz etmek için, Sosyal Bilimler için İstatistik Programı (SPSS 18) kullanılmıştır. Mülakat verilerini analiz etmek için ise Sosyal Bilimler için Nitel Analiz Programı (NVivo 9) tercih edilmiştir. Bunun yanında, gözlemlerden elde edilen veri ise anketteki maddelere göre gruplandırılarak içerik analizi yapılmıştır. Anketten elde edilen veriler öğretmenler arasında motivasyon stratejilerini kullanmada önemli bir farklılık olmadığını ve öğretmenlerin bu stratejileri genellikle kullanma eğiliminde olduklarını gösterirken, mülakat ve gözlem verileri, öğretmenlerin motivasyon stratejilerinin bazılarının varlığından bile haberdar olmadıklarını ve okullarının fiziksel şartlarından ve öğrencilerinin sosyo-ekonomik durumlarından dolayı bu stratejileri kullanamadıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Motivation plays a vital role in terms of both a language learner and teacher. It is a key concept in foreign language teaching especially for young language learners. As long as a pupil who has just started to learn English is motivated, he or she can develop interest for the target language. In Turkish state school setting the students begin to learn English as a foreign language at the age of nine at 4th grade and their English learning continues at 5th, 6th, 7th and 8th grades. If these students are kept motivated, their tendency to learn the target language increases in every grade of their school life.In order to investigate the usage of motivational strategies by English language teachers, this study aimed at finding out the usage of motivational strategies by 87 Turkish EFL Teachers working in Afyonkarahisar in Turkish State Primary Schools. These teachers were given a motivational strategies questionnaire prepared by Zolton Dörnyei (2001b). After the implementation of the questionnaire, 12 teachers chosen from this group were first applied a semi-structured interview and then (the same group) were observed through a video camera by the researcher herself in their classrooms.To analyze the quantitative data (questionnaire results) in this study, The Statistical Packages for Social Sciences (SPSS 18) was used. In order to analyse the interview data, The Qualitative Data Analysis Programme for Social Sciences (NVivo 9) was preferred. In addition, the qualitative data which was obtained from the observation were analyzed through categorization according to items in the questionnaire. While the analyzed data of the questionnaire revealed that no significant differences existed among the teachers in using motivational strategies and they generally tended to make use of these strategies, the data from both the interview and observation showed that these teachers were even unaware of some of the motivational strategies and they couldn?t use them because of the physical conditions of the schools and their students? socioeconomic status.