Sorun odaklı yazında işitme yetersizliğine karşılaştırmalı bir yaklaşım
Acomparative approach to deafness- hearing loss in problem-oriented literature
- Tez No: 304227
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SEMERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada Amerikalı yazar Claire Blatchford'un ?Die scharlachrote Feder?, Alman yazar Peter Hepp'in ?Die Welt in meinen Händen? ve Türk yazar Sevim Ak'ın ?Horoz Adam ve Korsan? adlı eserlerindeki işitme yetersizliği psikososyal etmenler açısından incelenmektedir. Ana karakterler aile, toplum, eğitim, sağlık ve kişilik konuları çerçevesinde eklektik yöntemle karşılaştırılarak ortaya çıkan benzerlikler ve farklılıklar incelenmektedir.Sosyal, kültürel, kurumsal ve ekonomik bakımdan farklılık gösteren üç ülkede yaşayan ana karakterlerin işitme yetersizliğinden etkilenme biçimlerinin kişisel gelişim, benlik algısı, iletişim becerileri, aile bağları, toplum tutumları, eğitim ve sağlık olanakları gibi etmenlerin karşılaştırılması sonucunda belirlenmesi amaçlanmaktadır.Çevrenin ve koşulların işitme yetersizliği olan bireyler üzerindeki etkileri, ana karakterlerin gelişim ve toplumsallaşma düzeylerindeki farklılık ile açık bir şekilde anlaşılmaktadır. Ancak farklı toplumlardan elde edilen bilgilerdeki benzerlik, evrensel kalıpyargıların olduğu ve işitme yetersizliği olan bireylerin kendilerine özgü bir kültüre sahip olduğu kanısını doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the phenomenon of hearing loss is analysed in the American author Claire Blatchford?s ?Die scharlachrote Feder?, the German author Peter Hepp?s ?Die Welt in meinen Händen? and the Turkish author Sevim Ak?s ?Horoz Adam ve Korsan?, in respect of psychosocial factors. The similarities and differences that arise by comparing the main characters with the eclectic method regarding family, community, education, health and personality are analysed.The main characters, who grew up in three countries which differ in many aspects such as social, cultural, institutional and economic terms, are affected by the fact of hearing loss. As a result of comparison of factors such as personal growth, self-perception, communication skills, family ties, community attitudes, education and health facilities the determination of this affection is intended.The influence of the milieu and the conditions on people with hearing loss is clearly understood by the disparity of development and socialization levels of the main characters. However, similar knowledge obtained from different communities, strengthens the idea of the presence of universal stereotypes and the belief that hearing impaired individuals occur as a culture of their own.