Avrupa Birliği tekstil piyasasında rekabet gücü: Çin ve Türkiye karşılaştırmalı analiz
Competitiveness on European Union textile markets: Comparative analysis of China and Turkey
  1. Tez No: 304228
  2. Yazar: FATMA BUDUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN YENİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çin Halk Cumhuriyeti bugün ki sınırları içerisinde 1949 yılında Mao tarafından kurulmuştur. Mao'nun başa geçmesiyle birlikte ülkeyi geliştirmeye yönelik birçok olay meydana gelmiştir. Bunlardan ilki Büyük İleri Atılım Projesi ve ikincisi de Kültür Devrimidir. Mao'nun ölümünden sonra devletin başına Deng geçmiştir. Deng Mao'nun zıttı bir ekonomi politikası benimseyerek Çin'e özgü sosyalist piyasa ekonomisi yaratmak istemiş ve çalışmalarını bu yönde devam ettirmiştir. Ülke ekonomisini dışarıya açarak birçok devlete pazar haline getirmiştir. Küreselleşmenin hakim olduğu dünyada Çin'de 15 yıllık müzakerelerinin ardından DTÖ'ye üye olmuştur. Bu olayın sonrasında Çin, topraklarını diğer ülkelere sonuna kadar açmıştır. Yıllar itibariyle birçok ürünün ihracat yapıldığı bir ülke halini almıştır. Katma değeri yüksek bir sektör olan tekstil sektörü de ülke ekonomisi için önemli bir kalemdir. Dünya ihracatında artan bir değer halini alarak, Çin'i küreselleşme yolunda ilerleten sektörlerden ayrıca biridir. Çalışmamızda bu sektörde Türkiye ile Çin'in AB 27 piyasasına olan rekabet gücü incelenmiştir. Balassa tarafından geliştirilen AKÜ (Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler Teorisi) indeksi kullanılmıştır. Bu indekste amaçlanan ise; üstünlüğün nedenlerinden çok ülkenin karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olup olmadığının incelenmesidir. Eurostat'dan alınan veriler sonucunda Çin ve Türkiye'nin AB 27 pazarına gerçekleştirdiği 65 ve 84. Grubun alt sektörlerinin durumları incelenmiştir. Çıkan sonuçlar ise şu şekildedir; 65. Grup alt sektörlerinde, genel itibariyle Türkiye Çin'e göre AB 27 pazarında rekabet üstünlüğü olmasına rağmen, Çin'in bu grupta Türkiye'yi zorladığı dikkat çekmektedir. 84. Grup ve alt sektörleri incelediğinde ise; Çin'in Türkiye'ye göre rekabet üstünlüğüne sahip olduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Republic of China founded by Mao in 1949 within the present borders. Mao's government takes over as head of many incidents occurred to develop the country along. Project for the first revolution of Mao's Great Leap Forward and Cultural Revolution in the latter. After the death of Mao, Deng became head of state. Deng was adopting an economic policy which opposed to Mao that sought to create a Chinese socialist market economy and continued work in this direction his economic policy and have been opened the country's economy to other countries. After 15 years of WTO negotiations, China became a member of WTO where is dominated by globalizationworld. After this incident, China has led to the end of the land to other WTO countries. As the years has become a country where China exports many products. Moreover a sector with high value added which textile sector is also important for the country's economy in a castle.Value of world exports has been a growing in textile industry, China?s one of the sectors in the way of globalization.In our study, the textile industry?s competitive power market in the EU 27 was investigated with China and Turkey, and Revealed Comparative Advantage Theory index has been used which developed by Balassa. This index is intended for superiority of the reasons to investigate whether a country has a comparative advantage.As a result of data taken from Eurostat, comparative analysis of EU 27 market group?s 65th and 84th sub-sectors has been reviewed. Research results are as follows;Turkey has a competitive advantage with regard to China market in the EU 27 on 65th sub-sectors of the group, on the other hand China has a competitive advantage with regard to Turkey in the EU 27 market on 84th grup.