The Ukraine policy of the Russian Federation and the paradigms in European energy security
Rusya Federasyonu'nun Ukrayna politikası ve Avrupa enerji güvenliğinde paradigmalar
  1. Tez No: 472084
  2. Yazar: SİNA KISACIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT DENİZ TANSİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 427
Özet
Ukrayna, Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını 16 Temmuz 1990'da ilan etmesinden sonra siyasi yapılarındaki farklılıklardan ötürü Rusya Federasyonu ve Batı arasında sıkışmıştır. Rusya, Ukrayna'nın jeopolitik, jeoekonomik ve jeostratejik açıdan kendi Geniş Karadeniz Bölgesi Politikası çerçevesinde içerdiği önemden ötürü, bu ülkeyi kendi yanında tutmak istemektedir. Öte yandan Avro-Atlantik Blok, Ukrayna'nın kendi içinde olmasını istemektedirler. Ayrıca Avrupa'ya giden Rus gazının yüzde altmış altılık bölümünün Ukrayna kanalıyla olması, bu ülkeyi hem Avrupa, hem de Rus enerji stratejileri açısından kritik önemde bir ülke yapmaktadır. Bu akış kesildiğinde, Avrupa ülkeleri çok zor durumlarla karşılaşmaktadırlar. Kasım 2013'te Rus yanlısı Yanukoviç'in Başkanlığı altındaki dönemin Ukrayna Yönetiminin, AB Ortaklık Antlaşması'nı imzalamayı reddetmesi, Avrupa yanlılarının Yanukoviç'e karşı isyan hareketlerine yol açmıştır. Mevcut durumda Rus yanlıları Kırım ve Doğu Ukrayna'yı kontrol ederken, Batı Ukrayna ise Batı yanlılarının kontrolündedir. Batı Dünyası, yaptırımlarla Moskova'nın Ukrayna politikası üzerinde baskı uygulamaktadırlar. Fakat Kremlin, Ukrayna'daki mevcut pozisyonundan geri adım atmadığı gibi, diğer devletlerle yeni güvenlik ve ekonomik girişimler geliştirmektedir. Vaka Çalışması metodunun klasik gerçekçilik teorisiyle birlikte kullanılması Rusya'nın Ukrayna politikasının Avrupa enerji güvenliğine yansımalarının anlaşılması açısından yeni bir pencere sunmaya çalışmaktadır. Mevcut durumun geleceğinin belirsizliği konunun yakından incelenmesini gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
After gaining its independence from the Soviet Union on July 16, 1990, Ukraine has been stuck between the Russia and the West due to different domestic political structures. Moscow would like to keep Kyiv on its side because of latter's geopolitical, geoeconomical and geostrategical significance for itself within the context of its Wider Black Sea Policy. On the other hand, the Euro-Atlantic Bloc would like to see Ukraine within it. Moreover, the transportation of 66 percent of Russian gas to Europe via Ukraine makes this country a critically important one both within the European and Russian energy strategies. When that flow is interrupted, the European countries face very tough conditions. In November 2013, the refusal of then Ukraine administration under pro-Russian President Yanukovych in signing the EU Association Agreement caused the rebel movements of pro-Europeans against Yanukovych. Now, the Western Ukraine is controlled by pro-Western groups whereas Crimea and Eastern Ukraine are controlled by pro-Russians. The Western world makes pressure over Moscow for its Ukraine policy via applying sanctions. But Kremlin seems not to go backward from its existing stance in Ukraine as well as to develop new security and economic initiatives with other states. The use of Case Study Method with classical realist theory tries to open up a new window for understanding Russia's Ukraine Policy and its impacts on European energy security. The uncertainty on the future of current stalemate necessitates the close examination of this issue.