Sahiplik yapısının firma performansı ve sermaye yapısı üzerine etkileri: İMKB'de işlem gören üretim firmalarında bir uygulama
The impact of ownership structure on capital structure and performance of manufacturing firms: Evidence from the ISE
- Tez No: 304259
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SAYILGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu tez çalışmasında işletmelerin sahiplik yapılarının sermaye yapıları ve işletme değeri üzerindeki etkileri üzerinde durulmuştur. Bunun için, hisse senetleri İMKB'de işlem gören imalat işletmelerinin 1998?2009 yılları arasındaki panel verileri kullanılmıştır. Kurulan model ile sermaye yapısının ve işletme değerinin sahiplik yapısındaki değişikliklerden nasıl etkilendiği ölçülmeye çalışılmıştır.Çalışma sonucunda, ortak sayısı azalan işletmelerin sermaye yapılarını, işletme değerini arttırmak adına, daha riskli hale getirdikleri, bu sonuca paralel olarak da ortak sayısı azalan işletmelerin piyasa değerinin arttığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Bununla birlikte, işletmelerin ortak sayısı diğer bir ifade ile halka açıklık oranları arttığında, işletmelerde profesyonel yöneticilerin istihdam edilmesi gereği söz konusu olacaktır. Bu durumda yöneticiler, işletmenin finansal sıkıntıya girmemesi için sermaye yapısındaki özkaynak oranının artmasını isteyeceklerdir. Sonuçta ise işletmenin piyasa değeri olumlu etkilenecektir. Özetle, işletmelerin sahiplik yapılarının sermaye yapısı kararları üzerinde etkili olduğu ve bu kapsamda işletmelerin değerlerine etki yaptığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of ownership structure on firms? capital structure and firm value is examined. Therefore, manufacturing firms whose stocks are quoted on the Istanbul Stock Exchange (ISE) over the period 1998 and 2009 are covered using pooled data. On the developed model, it was investigated how ownership structure is affected by the capital structure.According to the results of the regression model, it has been found that firms which have less shareholders choose higher-risk capital structures because of increasing firm value. Furthermore, provided that capital intensity becomes higher, firms must hire professional managers. In this instance, professional managers prefer equity financing for preventing financial distresses. And firms value is positively impacted by this situation. In summary, this study concludes that firms? ownership structure affects capital structure and firm value.