Türk yükseköğretiminde Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programının program hazırlama süreci açısından uygulanabilirliği
The application of the Common European Framework of Reference for Languages in the Turkish higher education in terms of curriculum development process
  1. Tez No: 304269
  2. Yazar: ABDULLAH ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAŞİT ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma, Türk Yükseköğretiminde Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programının program hazırlama süreci açısından uygulanabilirliğine yönelik uzman ve akademisyenlerin görüşlerini belirlemek amacıyla nitel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada çalışma grubunu, konu alanında çalışmalar yapmış uzman ve akademisyenler arasından amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen 11'i yurtiçinde ve 11'de yurtdışında olmak üzere 22 uzman ve akademisyen oluşturmuştur. 2010-2011 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilen bu çalışma nitel araştırma yöntemiyle yapılmıştır. Bu araştırma ile ilgili nitel veriler araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile konu alanı uzmanları ve akademisyenlerle görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bu araştırma kapsamında, yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen nitel veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir ve elde edilen nitel verilerin analizi için Nvivo 8 analiz programı kullanılmıştır.Araştırmada program hazırlama sürecine ilişkin olarak yurtiçindeki ve yurtdışındaki konu alanı uzmanlarının dil öğrenen bireylerin ihtiyaçlarına ilişkin görüşlerinden elde edilen sonuçlar, yabancı dil öğrenen bireylerin yabancı dil iletişim becerilerini, okuduğunu anlama ve yazma becerilerini geliştirmeye ihtiyaç duyduklarını göstermektedir. Ayrıca program hazırlama sürecinde yurtiçindeki ve yurtdışındaki konu alanı uzmanlarının içeriğin ve etkinliklerin hazırlanmasına ilişkin görüşlerinden elde edilen sonuçlar, içeriğin ve etkinliklerin günlük yaşama uygun, dört dil becerisine ve uzaktan öğretime yönelik olmasının gerekliliği üzerinde durmaktadır. Yurtiçindeki ve yurtdışındaki konu alanı uzmanlarının öğrenme-öğretme sürecine ilişkin görüşlerinden elde edilen sonuçlar, işbirlikli öğrenme yaklaşımı, proje tabanlı öğrenme, problem çözme, drama, tartışma, eğitsel oyunlar, örnek olay gibi strateji, yöntem ve metotların kullanılmasının önemli olduğu sonucunu vurgulamaktadır. Yurtiçindeki ve yurtdışındaki konu alanı uzmanlarının ölçme ve değerlendirme sürecine ilişkin görüşlerinden elde edilen sonuçlar, program hazırlama sürecinde alternatif ölçme ve değerlendirme içerisinde yer alan öz değerlendirme, portfolyo (ürün dosyası), uzaktan eğitimle değerlendirme, proje çalışmaları ve akran değerlendirmenin önemli olduğunu belirtmektedir.Bu araştırmanın sonuçları ve ilgili literatür kapsamında Türk Yükseköğretiminde Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı doğrultusunda program hazırlama sürecinde dil öğrenenlerin ihtiyaçları, dil yeterlik düzeyleri, içerik ve etkinlikler, öğrenme-öğretme süreci ve ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to specify the views of academicians and experts on the application of the Common European Framework of Reference for Languages in the Turkish Higher Education using qualitative research method. The sample of the current study selected by means of purposeful sampling was comprised of 22 experts and academicians, 11 of whom were in Turkey and 11 abroad. This qualitative study was implemented in the 2010-2011 academic year. Semi-structured interviews with the experts and academicians were conducted. The qualitative data collected through interviews were subjected to content analysis through Nvivo 8, an analysis software.Pertaining to the process of curriculum development, the results of the current study revealing experts' and academicians? views about the needs of language learners indicated that foreign language learners need communication skills in the target language, reading and writing skills. Moreover, concerning the process of curriculum development experts' and academicians? views about the preparation of the content and the activities showed that the content and the activities should be in line with the daily and real life and ought to be adressing to both the basic four skills which will enable learners to communicate in the target language and distance language learning. Also, in the process of curriculum development their views about the teaching-learning process emphasized that the uses of cooperative learning approach, project-based learning, problem-based learning, drama, discussion, games and case studies were highly significant. Considering the participants' opinions about the assessment and evaluation dimensions, in the process of curriculum development, it would be fair to suggest that such alternative assessment and evaluation methods as self-evaluation, portfolio evaluation, distance language learning evaluation, project and peer assessments were crucial.Depending on the results of the current study, the reviewed literature and the Common European Framework of Reference for Languages; within the framework of curriculum development process foreign language learners' needs, their language proficiency levels, content and activities, teaching-learning process and assessment and evaluation dimensions were presented.