Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde uyarlanmış metinlerin öğrenicilerin okuduğunu anlama başarısına etkisi: Mevlana Celaleddin Rumî'nin Mesnevisi
The effect of adapted texts on learners' reading comprehension achievement in teaching Turkish as a foreing language: Mevlana Celaleddin Rumî's Mesnevi
  1. Tez No: 1012147
  2. Yazar: YUSUF ZİYA ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ABDULLAH ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde metin uyarlama teknikleriyle sadeleştirilen edebî metinlerin öğrenicilerin okuduğunu anlama başarısına etkisini incelemektir. Çalışma kapsamında, Türk edebiyatının önemli isimlerinden Mevlâna Celaleddin Rumî'nin Mesnevi adlı eserinde yer alan hikâyeler, metin uyarlama teknikleri kullanılarak A2 düzeyine uygun biçimde yeniden düzenlenmiştir. Uyarlama sürecinde ölçüt olarak Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni (CEFR) ve Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programı esas alınmıştır. Araştırmada karma yöntem desenlerinden“keşfedici sıralı desen”kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında özgün metinlerin seçimi, incelenmesi ve dilsel açıdan uyarlanması sürecinde nitel araştırma yöntemlerinden biri olan“doküman incelemesi”kullanılmıştır. İkinci aşamada ise uyarlanmış metinlerin öğrenicilerin okuduğunu anlama başarısına etkisini belirlemek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden“Tek Gruplu Öntest-Sontest Zayıf Deneysel Desen”uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 akademik yılında İnönü Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde öğrenim gören 18 uluslararası öğrenici oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında beş farklı ölçme aracı kullanılmış; elde edilen nicel veriler SPSS 22.0 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Özgün ve uyarlanmış metinlere ilişkin okuduğunu anlama başarı puanlarının karşılaştırılmasında bağımlı gruplar t testi kullanılmış, anlamlı farklılık tespit edilen durumlar için etki büyüklüğü Cohen's d katsayısı ile hesaplanmıştır. Demografik değişkenlere ilişkin karşılaştırmalarda ise örneklem büyüklüğünün sınırlı olması nedeniyle parametrik olmayan istatistiksel testler tercih edilmiştir. Araştırma bulguları, öğrenicilerin uyarlanmış metinlere ilişkin okuduğunu anlama başarı puanlarının özgün metinlere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, dil düzeyine uygun olarak uyarlanan edebî metinlerin yabancı dil olarak Türkçe öğrenen bireylerin okuma becerilerinin gelişimine olumlu ve güçlü bir katkı sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of literary texts simplified through text adaptation techniques on learners' reading comprehension achievement in teaching Turkish as a foreign language. Within the scope of the study, stories from Mesnevi, written by one of the prominent figures of Turkish literature, Mevlana Celaleddin Rumî, were adapted to the A2 proficiency level based on the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) and the Curriculum for Teaching Turkish as a Foreign Language. An exploratory sequential mixed-methods design was employed. In the qualitative phase, document analysis was used to select, examine, and linguistically adapt the original texts. In the quantitative phase, One-Group Pretest-Posttest Weak Experimental Design was implemented with 18 international learners studying at the Turkish Teaching Application and Research Center of İnönü University during the 2023-2024 academic year to determine the effect of the adapted texts on learners' reading comprehension achievement. Data collected through five instruments were analyzed using SPSS 22.0. A paired samples t-test was conducted to compare achievement scores between the original and adapted texts, and Cohen's d was calculated to determine effect sizes for statistically significant differences. Due to the limited sample size, non-parametric tests were used for comparisons based on demographic variables. The findings indicate that learners' reading comprehension scores for the adapted texts were statistically significantly higher than those for the original texts. The results suggest that proficiency-level adaptation of literary texts contributes positively and substantially to reading skill development in teaching Turkish as a foreign language.