Elliott dalga prensipleri ve İMKB üzerine bir uygulama
Elliott wave theory and its application to the Istanbul Stock Exchange
- Tez No: 304307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada amaç; geleneksel yaklaşımlarla fiyat hareketlerinin ve sosyal trendlerin anlaşılamayacağını, insan kitlelerinin davranışlarının ve gelecekte hangi kalıpları izleyeceğinin Elliott Dalga Prensipleri ve bu prensiplere dayanan sosyonomik yaklaşım yardımıyla anlaşılabileceğini göstermektir. Bu çalışmada özellikle sosyonomi kavramı üzerinde durulmuş ve Elliott Dalga Prensiplerinin dayandığı matematiksel model olan Fibonacci sayı serileri ve altın oran konularına değinilmiştir. Kitle psikolojisi ele alınarak dalga prensiplerinin dayandığı bilimsel temeller (kaos teorisi ve fraktal yapılar gibi) irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose here is to show that it is not possible to fully understand the price movements and social trends by using traditional approach whereas Elliott Wave Principle and Socionomics could help us as it takes into consideration the social moods and their patterns in the future. Socionomics and the Fibonacci series are discussed as they are the fundamental concepts of the Elliott Wave Principle. Mass psychology and other basic topics like chaos theory and fractals were also included in this work. Elliott says the financial markets, like all other human behaviors, is moving in certain patterns. These patterns can be analyzed with the help of the Elliott Wave Principle and the future price movements are likely to be predictable.