Organik tarımın Türkiye turizm ekonomisinde olası payı
Possible share of tourism economics of organic farming in Turkey
- Tez No: 304344
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dünya nüfusundaki hızlı artış ve sanayileşmede yaşanan gelişmeler insan sağlığı ve çevre ile ilgili pek çok sorunu da beraberinde getirmiştir. Bu sorunların başında, tarımda üretim artışı gerçekleştirmek amacıyla yoğun olarak kimyasal girdi kullanılması gelmektedir. Organik tarım insana ve çevreye dost, kimyasal girdilerin kullanılmadığı bir tarımsal üretim şeklidir. Çevre dostu üretim sistemleri arasında gösterilen organik tarımın yaygınlaştırılması insan sağlığı ve çevre ile ilgili sorunların azalmasına yardımcı olacaktır. Bu üretim sisteminde, göz önünde bulundurulan unsur, üretimde miktar artışı değil, ürünün kalitesinin artırılmasıdır.Bu çalışmada; dünyaya hızla yayılan organik tarımın, turizm sektörüne adapte edilmesiyle ortaya çıkan küçük ölçekli bir turizm türü olan ekolojik tarım turizminin ülkemize ekonomik katkı sağlayıp sağlayamayacağı araştırılmıştır. Bu amaçla, ekolojik tarım çiftliklerinin bağlı oldukları merkeze bildirdikleri raporlar, ekolojik pazarlar görüşme ve doküman analizi ile incelenmiş, ayrıca eğitim kurumları ve hizmet sektöründen ilgililerin görüşleri alınmıştır.Araştırmanın bulguları; TA-TU-TA, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından Tarım ? Turizm ? Takas başlığı altında yürütülen ekolojik çiftlik ziyaretleri programının kısa adıdır. Programın amacı, Türkiye'de kimyasal katkı maddeleri kullanılmadan organik tarım yöntemleri ile sağlıklı üretim yapılan çiftliklerin tanıtımını ve yaygınlaştırılmasını sağlamaktır. TA-TU-TA'ya bağlı 70 adet çiftlik bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rapid increase in the world population and the developments in the industrialization gave birth to many problems relating human health and the environment. One of the core reasons is the intensive use of chemical inputs in agriculture in order to increase production dramatically. Organic farming is a form of agriculture in which chemical inputs are strictly excluded. The dissemination of organic agriculture will help to reduce the problems related to human health and the environment. In this production system, the core element which is taken into account is not an increase in the production volume, but the improvement in quality of the product.In this study, organic agriculture concept which has been spreading in application dramatically lately has been researched in terms of tourism. The main argument of this study is the contribution of ecological agriculture which is a small-scale emerging tourism sector, in our economy. To this end, reports of ecological agriculture farms and documents are analysed, interviews were done with the authorized people from the educational institutions and the service sector.The findings of research TA-TU-TA is the short name Agriculture- Tourism- Trade ecological farm visits program conducted by the Buğday Association for Supporting Ecological Living.The porpose of the program is to promote and support the farms applying and appreciating the organic farming methods while excluding the use of chemical additives in Turkey. There are 70 farms under TA-TU-TA.