Enerji tüketimi ve ekonomik büyüme ilişkisi: Teori ve Türkiye uygulaması
Energy consumption and economic growth relationship: Theory and emprical evidence from Turkey
  1. Tez No: 304345
  2. Yazar: YASEMİN DUMRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAATÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi ve Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Üretim ve çoğu tüketim faaliyeti zorunlu bir girdi olarak enerji içerdiğinden bu girdi ekonomik büyümenin temel bir kaynağıdır. Aynı zamanda ekonomik büyüme daha fazla enerji kullanımına yol açmaktadır. Enerji tüketimi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki, gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülke aralığına kadar günümüz ekonomilerinde sahip olduğu önemi nedeniyle enerji ekonomisi alanında derinlemesine incelenen bir konu olmuştur. Bu tezde de Türk ekonomisi için ekonomik büyümede enerjinin rolünün uygulamalı olarak araştırılması amaçlanmaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek için enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasındaki uygulamalı ve teorik literatür ele alınacaktır. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde enerji ve ekonomik büyümeye ilişkin teorik çerçeve ele alınacaktır. İkinci bölümde enerji tüketimi ve ekonomik büyüme ilişkisini ele alan teorik ve uygulamalı çalışmalar ortaya koyulacaktır. Üçüncü bölümde Türkiye'de enerji tüketimi ve ekonomik büyüme ilişkisi ele alınacaktır. Son bölümde ise, Türk ekonomisi üzerine bir uygulama yapılarak söz konusu değişkenler arasındaki ilişki incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Production and much consumption activities involve energy as a required input, making it a key source of economic growth. At the same time, economic growth may induce the use of more energy. The relationship between energy consumption and economic growth has been a topic studied in depth in the field of energy economics because of the importance it has in the present-day economies, ranging from developed economies to the developing ones. In this thesis has also aim to investigate emprically the role of energy consumption in economic growth for Turkish economy. For this purpose, this thesis reviews the theoretical and applied literature on links between energy consumption and economic growth. The study is consisted of four chapters. The first chapter examines theoric framework for energy and economic growth. The second chapter theoretical and applied studies is introduced. The third chapter investigates the relationship between energy consumption and economic growth in Turkey. In the final chapter, an application made on the Turkish economy examines the relationship between these variables.