Günümüz Türk sanatında; kavram, algı, kurgu ve üretim çerçevesinde sanatsal yapıtın incelenmesi
The analysis of artworks in the light of; concept, perception, montage and production in Turkish contemporary art
- Tez No: 304358
- Danışmanlar: DOÇ. GÜLÇİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Sosyoloji, Art History, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmaya günümüz sanatının ilk kullanımlarını araştırarak başladım. 1960'lı yıllardan itibaren değişmekte olan yaşam koşulları, teknolojik gelişmeler beraberinde dönüşen sanat üretimlerinin nasıl bir ortamda geliştiği, dolayısıyla da farklılaşan kuramsal terim ve anlamlarını; ilgili konular üzerine yazılmış çeşitli makalelerden alıntı yaparak açıklamaya çalışacağım. Genel olarak dünya sanatının günümüzde geldiği noktalar, sanatın çeşitli disiplinler ile olan ilişkisi, farklı alanlardaki görünümlerine çeşitli örneklendirmeler ile değinilmekte. Takip eden bölümlerde ise, daha çok Türkiye ve yakın dönem sanatına ilişkin örnekler irdelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma işbirliğiyle gerçekleştirilmiş olan ve kişisel üretimlerim üzerine metinlerle son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
I started my work by looking at the initial usage of contemporary art. Furthermore I will start by quoting from articles written on the changing living conditions that started to take place from the 1960s, how works of art developed together with technological improvements, and as a result how this affected the changing conceptual terminology and meanings. In general it looks at where art is today, its relationship with other disciplines, and deals with its reflections on other areas. In the following chapters I have looked at some examples from Turkish art and at the end by examining collaborative and individual productions.