Uzun metraj bir filmin yapım aşamalarının belgelenmesi
Docunmenting the production stages of a long film
  1. Tez No: 304374
  2. Yazar: ZEYNEP ÜSTÜNİPEK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. EZEL AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film ve Drama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Uzun metrajlı bir sinema filmi olarak hazırlanan ?Saklı Bahçede Aşk?, tüm yapım aşamalarının görüntülü ve sesli olarak kayıt altına alındığı bir tez çalışması haline getirilmiştir. Filmin yapımı sırasında ihtiyaç duyulan tüm işlemlerin sıralı olarak ele alınması ile tüm yapım aşamalarına yer verilmiştir. Sinema filminin kamera arkası belgeseli hazırlanarak gerekli röportajlar yapılmış ve kurgulanmış, bunun yanında yapım aşamalarının gerek yazılı gerek görsel olarak bir araya getirilmesi ile tez, sürecin kronolojisini de göz ardı etmemeyi amaç edinmiştir.Sinema filminin çekimleri sırasında yapılmış çekimler, kurgu sırasında yapılmış çekim ve iş takibi süreçlerinin kaydı, senaryo yazımı aşamasının ayrıntıları ile yapım aşamalarının tamamlandığı tanıtım faaliyetlerinin de büyük bir bölümü bu çalışmada yer almıştır. Kullanılan tüm form ve yazışmalar, yapımı ilgilendiren aşamalar teze eklenerek bir sinema filminin oluşumuna ait veriler bir araya getirilmiştir.Yapım aşamalarının beş ana başlık altında toplanması ile tek bir film üzerinden gerekli veriler bir araya getirilmiştir. Araştırma ve fikir oluşturma, senaryo yazımı, ön yapım hazırlıkları, yapım ve yapım sonrası çalışmalar, tanıtım sürecine ait çalışmaların başlangıç aşaması tez içeriğini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the long film ?Love in a Secret Garden? has been analysed and recorded audiovisually during its shooting. All the production stages of the film have been handled respectively. Enriched with the interviews a behind the scenes documentary of the film has been prepared and edited. The chronological processes have been considered in the thesis which is mainly based on written and visual materials.It also contains the records of the films? shooting, editing and follow- up processes with the script writing and advertising activities. Thus all the datas about a film making have been summed in the thesis.Finally in this work, production stages have been determined and analysed on the film ?Love in a Secret Garden? in five main titles: Search and conceptualization, script writing, pre-production, production and post-production works and advertising.