Belediyelerde sosyal belediyecilik uygulamaları, kent yoksulluğu ilişkisi: Afyonkarahisar Belediyesi örneği
Social municipalities practices in municipalities, urban poverty relationship: Afyonkarahisar Municipality example
  1. Tez No: 491413
  2. Yazar: CEM KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yönetim, Ortaçağdan günümüze kadar çeşitli anlayışlara sahip olmuş, farklı uygulamaları yapılmış bir kavramdır. Bir ekonomiyi, bir işletmeyi ve bir toplumu yönetmek arasında farklar olsa da aslında her birinin ortak noktaları bulunmaktadır. Yönetmek, işin, devletin, toplumun, ekonominin vb. detaylarına hâkim olmak, desteğe veya düzeltilmeye ihtiyaç duyan birimleri, kurumları, kişileri, göstergeleri tespit etmek ve tespit edilen bu noktaları yönetilen yerin hedefleri ve faydaları doğrultusunda iyileştirmeye dayanmaktadır. Yönetimin bir diğer hedefi de geliştirmek, modern çağa uydurmak, rekabet edebilir veya kendine yetebilir bir sistem oluşturmaktır. Yani yönetimin temel hedefleri problemleri tespit ve yok ederek, yönetilen faktörü çağa uygun, kendine yetebilen ya da rekabet edebilen bir faktör haline çevirmektir. Kısaca bu hedefler düzelt ve geliştir olarak kodlanabilir. Ülke yönetimlerinin temel hedefi de yukarıda açıklanan hedeflerle büyük ölçüde uyum göstermektedir. Burada yönetilen faktörler ise toplum ve kurumlardır. Ülke yönetimleri, toplumun desteğe veya yardıma ihtiyacı olan birimlerini (vatandaşlar ve kurumlar) tespit ederek, müdahalede bulunmayı ve düzeltilen birimleri (vatandaşlar ve kurumlar) daha ileriye taşımayı ve geliştirmeyi hedeflemektedir. Fakat birimlerden biri ve en önemlisi insan olduğunda, devlet yönetimlerinin savaşması ve düzeltmesi gereken pek çok kavram ortaya çıkmaktadır. Bu kavramlar yoksulluk, sosyal dışlanma, işsizlik vb. olarak çeşitlilik arz etmektedir. Oluşan bu çeşitliliğe istinaden devletlerin psikoloji, sosyoloji, ekonomi vb. bilim dalları ile iş birliği halinde çalışması gerekmektedir. Düzelme ve gelişim ancak bu prensiplerin ortak ele alınması ile mümkün olmaktadır. Türk İdari Yapısında yönetim, merkezi ve yerel yönetim olarak ikiye ayrılmaktadır. Yerel yönetimler halkın ihtiyaçlarını daha kolay tespit edebilen bir konumda olmaları sebebiyle, toplumun zayıf yönlerinin tespiti ve bu yönlerin düzeltilmesi adına ülkemizde ve gelişmiş ülkelerde önemli bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla yoksul vatandaşların veya sosyal dışlanmaya daha açık vatandaşların tespitinde, yardım edilmesinde ve topluma kazandırılmasında yerel yönetimler yönetim mekanizmasının en önemli birimlerinden biridir. Vatandaşlar ile iletişim halinde kalarak belirtilen eksikliklerin ve dezavantajlı durumların belirlenmesi, düzeltilmesi ve geliştirilmesi anlayışını benimseyen yerel yönetimler sosyal belediyecilik uygulamaları gerçekleştirmektedirler. Sosyal Politika kavramı ile yakın ilişkisi olan bu kavram günümüzde sanayileşmiş ve belirtilen olumsuzluklara karşı dezavantajlı duruma gelmiş tüm yönetimlerde 1990'lı yıllardan bu yana yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada Afyonkarahisar Belediyesi'nin sosyal belediyecilik faaliyetleri ile kent yoksulluğu ilişkisi incelenmiştir. Sosyal hizmet ve yardımlar, kültürel ve sanatsal faaliyetler ile sportif faaliyetlerden oluşan sosyal belediyecilik faaliyetleri alan vatandaşların bazı hizmetlerde demografik, ekonomik ve eğitim durumları irdelenmiş, 2013-2016 yılları esas alınarak faaliyet raporları aracılığıyla analiz edilmeye çalışılmıştır.“Afyonkarahisar Belediyesi'nin sosyal belediyecilik faaliyetlerini ölçen ilk çalışma”niteliğini taşıyan bu çalışmada belirtilen işlemlerin yapılabilmesi için faaliyet raporu değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen bilgilerden hareketle saptanan belirsizliklerin düzeltilmesi için öneriler verilmiş ve çalışmanın geliştirilmesi için yeni planlamalar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Management is a concept which has variety of understanding and different applications since the Middle Age. Even though there are some differences between managing an economy, a business, and a community, each has some common grounds. Managing depends on the knowledge of details of the job, government, society, economy etc., or the detection of the inadequacy of the units, institutions, people, indicators and focusing on bettering these issues according to the goals and profits of the place which is being managed. Another goal of management is to create a system that is advanced, avant-garde, competitive and self-sufficient. In other words, the main goals of management is detecting the problems and exterminating them to turn the managed institution to an avant-garde, self-sufficient and competitive environment. These goals can be coded briefly as; fix and improve. The main goals of governments are mostly in compliance with the goals mentioned above. Factors managed here are society and instutions. Governments identify the agents (citizens and institutions) of society who are in need and by doing so aims to improve and take the corrected agents a step further (citizens and institutions). However, when one of the agents and the most important one is a human, there are so much more notions that the state government has to fight for and fix. These notions varies like; poverty, social exclusion, unemployment etc.. On behalf of these diversities, governments should co-operate with science branches like psychology, sociology, economy etc.. Recovery and progress can be only made if these principles are handled together. In the structure of the Turkish Administrative, management is split into two sections as centralized and local administration. Because local administrations are at a place which the citizens' needs can be detected more easily, they play an important role in identifying and improving their weaknesses in our country and the developed countries. Therefore, local administrations are one of the most important units of the management system when it comes to the identification of poor citizens or the citizens who are more prone to being socially excluded and help them to reintroduce into society. The administrations who follow the idea of that identificating the stated deficiencies and disadvantages to improve and fix them by keeping in touch with the citizens, are following the social inclusion of local administrations. This concept that has a close relationship with the social policy is widely used in all managements which are industrialized and became disadvantaged against the stated situations since 1990's. In this study we examined the relationship between Afyonkarahisar Municipality's social inclusion activites and the urban poverty. Demographic, economic and educationalconditions of somecitizens of socialservices, which are social services and aids, cultural and artistic activities and sports activities, were examinedand analyzed by means of annual reportsbased on 2013-2016 years. The activity report evaluation was carried out in order to carry out the transactions mentioned in this study, which is the first study to measure social municipality activities of Afyonkarahisar Municipality. Proposals were made for correcting the uncertainties determined by the information obtained as a result of the work and new plans for thedevelopment of the work were established.