Türk Keman Okulu'nun oluşumu
The foundation of Turkish Violin School
- Tez No: 304378
- Danışmanlar: PROF. RAMİZ MELİK ASLANOV
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu tez ile Çağdaş Türk Keman Okulu'nun temellerini atan değerli sanatçıların icra tercihleri, eğitim süreçleri ve öğretim yöntemleri ile ilgili araştırma yapılmıştır.Birinci bölümde, dünya çapında keman için bestelenen eserler ve dünya okulları ile ilgili bilginin yanı sıra, genel çapta bu okulların değerlendirilmesi yapılmıştır.İkinci bölümde, Osmanlı döneminde gerçekleştirilen Batı reformları çerçevesinde, Klasik Batı müziğinin Türk Müzik yaşantısına dahil olması ve ilk eğitim kurumlarına yer verilmektedir.Üçüncü bölümde, Türkiye'de Klasik Batı formunda keman eğitimi veren ilk sanatçı ve eğitimcilerin biyografileri ile çalışmalarının yanı sıra, yapılan araştırma ve gerçekleştirilen röportajlar dahilinde, tercih ettikleri eğitim yaklaşımları ve nitelikleri ile yazdıkları keman eserleri ve metodlara yer verilmiştir.Çalışmada, kaynak olarak yerli ve yabancı kaynaklardan faydalanılmış olunup, Türk sanatçılar ile gerçekleştirilen röportajlar dahilinde basılı kitaplarda yer almayan bilgilere ulaşılmış ve çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis project, research was based on Turkish artists who laid the foundations of Contemporary Turkish Violin School with their valuable performing preferences, educational processes and teaching methods.First section includes information about works composed for violin, information about worldwide violin schools and overall comparison of these schools.Second section contains information about Ottoman period reforms which were carried out within the framework of west and first educational institutions of Western classical music in Turkey.The third section contains the biographies of artists and educators, who were training violin in Turkey in the form of Western classical music as well as their qualities and preferred educational approaches and methods.The research is based on information gathered from local and international written materials, as well as private interviews with Turkish artist conducted by the author.