Arthur Honegger'in senfonik yapıtları ve 1. Senfonisinin incelenmesi
Arthur Honegger's symphonic works and analysis of the 1st Symphony
- Tez No: 304379
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜMİT TUNAK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozisyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Bu tez çalışmasında Honegger'in senfonik yapıtları genel hatlarıyla ele alınmıştır ve bu temelin üzerinde 1. Senfoninin yapısal öğeleri incelenmiştir. 1.Senfoni form, armoni, kontrpuan, tonal plan ve orkestrasyon bakımından incelenmiştir. Kendi analizlerim dışında bazı müzik yazarlarının görüşlerinden de geniş çapta yararlanılmıştır. Yazarların farklı olan görüşlerini daha kolay karşılaştırmak için form özeti tabloları oluşturulmuş ve kendi özgün görüşüm de her bölüme ait birer tablo ile görüntülenmiştir. Böylece yapılan analizlerin sonucunda Batı Avrupa kökenli ve Sovyet-Rus kökenli yazarların form konusundaki görüşlerinde farklar ortaya çıkarılmıştır. Honegger'in sonat formundaki Serginin Tekrarı bölmesine bu iki ekol farklı birer yöntemle yaklaşmıştır. Batı yazarları, temaların ters sırayla dönüşünü temel alarak, bu bölmeyi Serginin Aynalı Tekrarı olarak görmektedir. Bunun aksine Sovyet-Rus yazarları Beethoven'in müziğinden yola çıkarak aynı bölmeyi ?Dinamik? Serginin Tekrarı ?Doruk olarak görmektedir. Bu tezde yapılan karışlaştırmalar ve değerlendirmeler sonucunda Honegger'in sonat formundaki bu bölmesinin Serginin Aynalı Tekrarı bölmesi olduğuna karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, taking basis from Honegger?s general symphony properties the 1st Symphony has been analyzed in terms of form, harmony, counterpoint, tonal plan and orchestration. Apart from my analysis, some scholar?s ideas and opinions have been used in great extend. For the ease of the reader, these contrasting ideas and summaries have been presented in tables, clearly polarizing between Western European and Soviet Russian authors. My analysis and comments are presented in separate tables. Regarding the recapitulation part of Honegger?s sonata form, different methods of consideration has been identified between those two groups. The Western Europeans see occurrence of the themes in the reverse order as a reversed recapitulation. However when analyzed in the light of Beethoven?s music, Soviet- Russian authors identify the same part as Dynamic Recapitulation ? Culmination. As a result of the comparisons made in this dissertation I?ve reached a conclusion that the recapitulation of Honegger?s sonata form is the reversed recapitulation.