Etik moda tasarımı: Bir trend mi, bir gelecek hareketi mi?
Ethical fashion design: Trend, or future movement?
- Tez No: 304390
- Danışmanlar: PROF. KEMAL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde, moda ve tekstil tarihinin ve sürdürülebilirlik hareketinin gelişimi hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, küresel moda endüstrisinde çalışma koşulları, maaşlar, çalışma saatleri, hamilelik, cinsiyet ayrımcılığı, evde çalışma gibi konular araştırılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, lif ve kumaş üretimin çevresel etkileri belgelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, tüketicilerin sorumluluğu incelenmiştir. Günümüzün yeni tüketici hareketleri, kültürel yaratıcıları ve LOHAS gibi gruplar, onların yaşam tarzları, bugünkü giysilerde temizlik sorunları, tüketici alışkanlıkları araştırılmış ve incelenmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde, moda tasarımcısının kendi etik tasarım stratejisini geliştirmesini destekleyen üç farklı tasarım yaklaşımı incelenmiştir. Günümüzde tasarımcılar moda endüstrisinde etik ve sürdürülebilirliği örnek olarak göstermiş ve kullandıkları daha sürdürülebilir ve çevre dostu kumaş seçimlerini araştırmışlardır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study a general information about the history and the development of the sustainablility movement of fashion and textile has been given. In the second chapter of this study working conditions, like sallary, pregnancy, gender discrimination, working at home, of the global fashion industry have been researched. In the third chapter, the environmental impact of fiber and fabric production has been discussed. In the fourth chapter the consumers responsibility has been analysed. Today's new consumer movement, groups like Cultural Creatives and Lohas, and their life style, actual issues about cleaning clothes and consumer habits have been researched and analysed. In the fifth chapter of this work, three different design appraoches have been analysed to develop and support the fashion designer?s ethical desgin strategies. Nowadays Fashion designer which have based their principles on ethics and sustainability in the fash?on industry have been schown as an example and their sustainable and eco-friendly fabric choices have been researched.