Yavaş sinema kavramı ve Bela Tarr sineması ilişkisi
The concept of slow cinema and Bela Tarr's cinema
- Tez No: 867058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP TARANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kapitalizm ve küreselleşme tarafından sarmalanan 21. yüzyılın modern dünyasını etkisi altına alan önemli bir kavram bulunmaktadır: Hız. Özellikle sanayileşmenin ve teknolojik ilerlemenin de katkısıyla hız, adeta çılgınlık boyutuna ulaşmıştır. Hızlı yemek, hızlı turizm, hızlı şehirler, hızlı moda ve hızlı sanat gibi terimler içinde yaşadığımız çağda artık vazgeçilmez birer unsur haline gelmiş bulunmaktadır. Ancak 20. yüzyılın sonlarına doğru Avrupa'da gastronomi alanında bir grup aktivistin önderlik ettiği yavaş hareketiyle birlikte bu gidişata dur denilmiş ve hareket bugün global boyutta bir organizasyona evrilmiştir. Elbette sinema gibi hayati önem taşıyan bir sanatsal faaliyet de hız çılgınlığından kaçamamıştır. Bununla birlikte yavaş hareketinin bir parçası olarak yavaş sinema kavramı, gittikçe hızlanan endüstriyel sinemaya hem alternatif oluşturmakta hem de bu duruma karşı etik bir duruş sergilemektedir. Bu tez çalışmasındaki amacımsa, ilk olarak yavaş hareketinden yavaş sinemaya giden süreci anlamaya çalışmak ve yavaş sinemanın felsefesini, sinemadaki yerini, estetik unsurlarını ele almak olacaktır. Sonraki hedefimse yavaş sinema içerisinde ismi oldukça sık kullanılan Macar yönetmen Bela Tarr'ın yavaş sinemayla olan ilişkisini sorgulamaktır. Ve son olarak, yönetmenin Şeytanın Tangosu (1994), Karanlık Armoniler (2000), ve Torino Atı (2011) filmlerinin analizlerini gerçekleştirerek, yavaş sinema kavramıyla hangi oranda örtüştüğünü, yönetmenle kuram arasındaki ilişkiyi netleştirmeye çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
There is an important concept that has come to dominate the modern world of the 21st century, which has been engulfed by capitalism and globalization: Speed. Especially with the contribution of industrialization and technological progress, speed has reached the level of madness. Terms such as fast food, fast tourism, fast cities, fast fashion and fast art have become indispensable elements in the age we live in. However, towards the end of the 20th century, the slow movement led by a group of activists in the field of gastronomy in Europe put a stop to this trend and the movement has evolved into a global organization. Of course, a vital artistic activity such as cinema has not escaped the frenzy of speed. However, the concept of slow cinema, as a part of the slow movement, both constitutes an alternative to the industrial cinema that is getting faster and faster and takes an ethical stance against this situation. My aim in this thesis is, first of all, to try to understand the process from the slow movement to slow cinema and to discuss the philosophy of slow cinema, its place in cinema and its aesthetic elements. My next goal is to question the relationship of Hungarian director Bela Tarr, whose name is frequently used in slow cinema, with slow cinema. And finally, by analyzing the director's films Satantango (1994), Werckmeister Harmonies (2000), and The Turin Horse (2011), I will try to clarify the extent to which they overlap with the concept of slow cinema and the relationship between the director and the theory.