Giyim tasarımı kaynak araştırmada metamorfoz olgusu
Metamorphosi̇s phenomenon i̇n search of source for clothi̇ng desi̇gn
  1. Tez No: 395228
  2. Yazar: MELİKE GÜLŞENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TURGAY BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Giyim, insanın var oluşuyla beraber hayatımıza girmiş, çeşitli doğal, toplumsal, etik değerlerin etkisiyle biçim değişiklikleri göstererek bugüne kadar ulaşmıştır. Biçimin sanattaki önemini küçümsememek gerekir. Böyle bir durumda bizi algıdan soğutur. Algının yetersiz olduğu durumlarda duygu kısırlığı başlar. Gözlerimiz ne kadar iyi görürse, gördüklerimiz üzerine düşüncelerimiz o kadar fazla gelişir. Düşüncelerimizin gelişmesi demek tasarımlarımızın oluşması ve gerçekleşmesi demektir. Bauhaus dokumaları incelendiğinde ise, dokuma eyleminin kendi olanaklarından oluşan her türlü faklılığı yaratan doku oyunlarının sistematik gelişim olgusu olduğu görülmektedir. Bauhaus, günümüz 'tasarım' kavramının temellerini oluşturmaktadır. Bauhaus ortamına bakış, sanat ve zanaatın habercisidir. Bauhaus ekolü sanat, tasarım ve mimarlık alanlarında eğitim alan kişilerin yükseldiği yıllar olarak gözlemlenmektedir. Bauhaus akımı kültürel, ekonomik ve toplumsal tasarımları ifade etmekte olup yeninin tasarlanabileceği inancıyla ilerlemiştir. Bauhaus anlayışı kısaca; yeni bir şeyin keşfedilmesi, görülmesi, yakalanıp tekrardan gerçeğe dönüşmesi olayı olarak açıklanabilir. Bu tez çalışmasının giyim tasarımı alanında kaynak olarak kullanılması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda öncelikli olarak insanın doğa ve çevresiyle olan ilişkisi incelenmiştir. Sanayi devrimi ve nüfus artışı gibi tarihsel olay ve sonuçların geçmişten günümüze tasarım olgusunu ve giyim kuşamı nasıl etkilediği araştırılmıştır. Tasarım eğitiminde temel kavramlar olan 'algı', 'nesne' ve 'biçimin' tanımlamaları yapılmıştır. Tasarım sürecinde tasarım kültürü ve ilkelerinin etkisi ve önemi açıklanmıştır. Metamorfoz olgusu ile tasarım bir araya getirilirken sanatta, mimaride ve giyimde olmak üzere üç aşamada ele alınmıştır. Birinci aşama olan tasarımda metamorfoz örneklerinde çatal bıçaktan heykeller ve doğadan esinlenilerek yapılmış olan aydınlatma malzemeleri karşımıza çıkmaktadır. İkinci aşama olan mimaride metamorfoz olgusunda doğadan esinlenilerek tren istasyonları, stadyumlar, sanat müzeleri ve bunun gibi bir çok yapı inşa edilmiş olup; insan anatomisinden de binalar ve içlerinde kullanılmak üzere eşyalar yapıldığı gözlemlenmiş ve örneklendirilmiştir. Son olarak üçüncü aşama olan giyimde metamorfoz örneklerinde ise; diğer tasarım ve sanat alanlarında olduğu gibi doğadan, mimariden ve değişik kültürlerden esinlenildiği ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, tüm bu alanlarda tasarımın ilham kaynakları ortak olmasına rağmen kendi branşları doğrultusunda biçimsel olarak dönüşüme uğradıkları saptanmış ve örnekleri ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Clothing, entered our lives with the human existence, with the effect of various natural, social and ethical values, showing the impact of changes in form has reached so far. The importance of the form in the art must not be underestimated. Such a situation cools perception of us. In cases where perception infertility is insufficient, sense perception begins. If our eyes see how well, our thoughts on what we've seen so much develop. It means the development of our thinking, the formation and realization of our designs. When examining the Bauhaus textiles systematic development of the weaving action game that creates all kinds of tissue consisting of its facilities differences seems to be the case. Bauhaus, builds up basic of contemporary 'design' concept. Point of view to Bauhaus environment is the harbinger of arts and crafts. Bauhaus school is seen as the year in which the people that get education on art, design and architecture rise. The Bauhaus expresses cultural, economic and sosial designs, goes future with the belief of new can be designed. In short, Bauhaus understanding can be explained as discover of a new thing, the appearance of something new, and catching for turning in to realization again. This thesis aimed for used as a source of clothing design. In line with this priority, man's relationship with nature and environment is examined. How the results of historical events such as the industrial revolution and population growth from past to present affected design and clothing up are investigated. Basic concepts in design education is 'perception', 'object' and 'format' designations have been made. In design progress, the impact and importance of culture and principles of design are explained. When Metamorphosis case is made together with design, 3 phases as art, architecture and clothing are discussed. In first phase design, we see sculptures from cutlery and lighting fixtures inspired by nature which show Metamorphosis properties. In second phase architecture, in Metamorphosis case train stations, stadiums, art museums and a lot of structure that inspired by nature are built; it is observed and sampled that buildings and things which are made from human anatomy. Finally in third phase clothing, Metamorphosis samples are originated from nature, architecture and different cultures as seen on other design and art fields. As a result, in all these fields although the design inspirations are common, designs are found as they changed formally and this is explained with examples.