Erzincan ağıtlarının incelenmesi
- Tez No: 53299
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CAN ETİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Türk halk müziği içerisinde büyük bir yer tutan ağıtlar konusu, bu çalışmada Erzincan yöresi derlenen 4 uzun hava ve 4 kırık hava formundaki örneklerle incelenecektir. Erzincan yöresi ağıt törelerini ve ağıt ezgilerinin müzikal analizlerinin yapıldığı bu çalışma dört bölümden meydana gelmektedir. Konuda I. Bölümü Giriş oluşturmaktadır. Bu bölümde, Erzincan yöresi ağıtlarının seçilme nedeni, yapılan çalışmanın amacı, kullanılan metodlar açıklanarak, ileriki çalışmalara ışık tutması amacı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; ise Ağıtlar hakkında genel bilgiler hakkında bilgiler verilmiştir. Ağıtların tarihi süreç içerisindeki yerleri, ağıtlarda işlenen konular bu bölümde geniş ayrıntılarla açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, ağıt yakma (ağıt söyleme) geleneği üzerinde durulmuştur. Anadolu'da sürdürülen ağıt yakma gelenekleri yörelere göre kısa kısa açıklanarak anlatılmıştır. Erzincan yöresine genel bir bakış ile bu yöredeki ağıt yakma geleneği ayrıntılar ile açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise; ağıtların Türk Halk Müziği içerisindeki yerinden söz edilmiştir. Yine aynı bölüm içerisinde ağıtların biçimleri, derlenen ağıtların öyküleri (konulan) derlenen ağıtların analizleri verilmiştir. Sonuçlar bölümünde, konunun küçük bir özeti, varılan sonuçlar ve yapılacak yeni çalışmalar adına öneriler söz konusu edilmiştir. Ekler bölümünde ise, yöreye ait resimler ve kına gecelerinde söylenen ağıtlar sunulmuştur. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ağıt has got a big topic is Turkish flok music. This work includes Erzincan region agjt there are four long wheather and four short wheathes forms. These are principal. Agit ceremony and ağıt sing songs originated Erzincan proviciencey. Musical analysis was done. This works has got four units. First unit is entrance. Why Erzincan region agit were choiced what is topic this work, which methods were used? All of them are explaining in this first part. Second unit general information on Ağıt. How is going historical ağıt process. What is ağıt topics? A lot of information were given. Third part has get traditional ağıt sing song every region has got different ağıt sing songs in Anatolia. This short samples were given. Al of traditional ağıt sing songs are being explanation in Erzincan region. Fourth unit aboiut how is important ağıt in Turk folk music, shape, identification, historical origin, analysis are being done. At the and of this work summary, result, new advice this work posses additional a lot of photographs, a lot of ağıt. This work about Erzincan region ağıts. What is ağıt. Generally when one person died or a bad event was done speaks folk sing song. Died man is the best man, died mad has got a lot of bold behavior died man has got important events. This topics are being mentioned. Ağıt possesses traditional behavior. Ağıt has got original ölçü and uyak. Traditional sing songs ağıt is being very extended in Anatolia, which is originated with Şamanizm. A lot of woman accumulated on died man. Every womansaid ağıt in some region. When died man were in grave ağıt is the and some region is different. When died man out of hause, ağıt is being started. Ağıt is a woman occupation. A lot of ağıtçı woman accumulated on died man hause. Died man's wear farments are being showed everyone in the room. And say ağıt sing songs. How old are died man, how is died man character, how way died, what is died man occupation, job. This topics is important. Ağıt continiou one week or more continiou. Ağıt has got principals. This principals change every region. Ağıt sin songs are said by women. Some region some men ağıt sing song. But ağıt is woman job. Inthis time continious mevlit. Mevlit is one special ağıt teenies. Traditional reqviem ağıt sing songs from old times. Old Turks said sagu when one person died. The oldest sagu sample is about one Turkish Alper Tunga. Diavanü Lügat-it Türk has got this sagu. Alp Er Tunga sagu was written 1 1 century. But its back pround air pend on old times. Ağıt has the same meaning in Azerbeycan. Sazlamag is same meaning in Kerkük region. Toqws or tavsa has the same meaning with ağıt in Türkmenistan. Ağıt is being said in every region in Anatolia. But especially in middle and south Afşarlar and Türkmenler lives in region. Tradition is going with them. Old ağıt texts has been arrived today b them. Requiem contents and melody develops and rich by society create power. Some of requem writers is being known. We know which event arise from, topic is which person. Basically requiem is spoken tradition. It is spread face to face. Requiem intermation is not certain. Because of this requiems are anonymous folk products. Sometimes say men. Generally requiems say by women. 8 syllable requiems more than seven and eleven syllable requiems. Requiems suitable poem form diffision very extended area. We have got a lot of requiem samples requiems is being said much century. Requiems has get rich verbal literature. It is talk about died man's live, remembrance, bravery, generosity. VIOdasında terzi işler Koheylanı yeri dişler Ünü büyük Kozanoğlum Kürk giydirip at bağışlar When bride left her home, scarcity, flood like, natural disaster or suffers of war and demolation are topics of requims. Diedman's character is not important. But back of relations has got big suffer. They are unable tofind a means from disasters. Sarıkamış requiem is about in first world war, thousand of soldiers are being frozen and died at Sarıkamış. Çadırlar dağa kuruldu Hücum borusu çalındı Bir Sarıkamış uğruna Doksan bin fidan kırıldı Generally requiems are not once prepared just at that time is being said in Turkish folk literature. Sometimes writer is being known. Some requiems has not got melody and written in books. Author Recaizade Mahmut Ekrem wrate a poem about his son Nijad is a requiem. Bu ayrılık bana yaman gledi pek Ruhum hasta, kırık kolum kanadım Yal gel buraya, ya oraya beni çek Gözüm nuru oğulcuyum, Mijad'ım Generally requims sa and write with 6+5 rhyme. This ryhme has got quatrain. Sometimes requiems may be 3 and 5 lines. If five lines requiem the last twoline is refrain. First 3 lines is rhyming. Four lines or quatrain rhyme order is aaax, bbbx, cccx. But all of them are same order, has not different shape. VHPrincipal is died, suffer. When died man left his some, or on grave, certain dates is being said. Diet man's natural beautiful, goodness, skills, and the other sides are being said. The sayd form is died man's mouth, or relations mouth or requiemmermouth. Requiems may be facing one another. Some requiem topics are earthquavake, fire, flood, disasters, crying remain single beyond the ordinary marrying age, helples ness. There are the name of cat, dog, cock, horse requiems. Some died events only instrument description. Bride is leaving her home her relations say suffer words. This is bride requiem. The henna evening has got special requems. Requiems includes a lot of subjects. Say forms are very rich. Certain order is two different way. Requems say order has not got a time. Requiems saying form, sensibility, true events changes in time. But there is basically cry and disaster. Died man is living now. Some behaviour in ceremony is proof. Every time Died man's wear germants are showing. Died man not died he is lives. Poetry form sometimes change. May be order poetry or in disorder poetrl. In disorder poetry has not got rhyme or dimension. Requiem is simple poetry. Simple poetry requiems are 7,8,11 sylable and quatration. Requiems rhyme may be change. Some requiems has not got a rhyme. Traditional requiem ceremony is being torgetten in Anatolia. Requiemmer women are continuing this tradition. Erzincan region has got a lot of requiem because Erzincan possesse a lot of earth Erzincan is same meaning with requiems. vuiThis study would like help new generation about this subject. If this work has got this characteristic, the writer would be happy. Sunny: fuul of bright sunlight, cherful Precisely: exactly, a word to show you agree with been said what has Insidious: unnoticed while developing but causing a bad result. IX