Dergah mecmuası: İnceleme - fihrist - metin
Dergah magazine: Studing - centents - text
  1. Tez No: 42877
  2. Yazar: EKREM KARADİŞOĞULLARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANIÇİÇEK KIRZIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu çalışmada 15 Nisan 1921 - 5 Ocak 1923 tarihleri arasında istanbul'da, kesintisiz 42 sayı yayımlanan Dergâh mecmuası, sekil ve muhteva bakımından incelenmiştir. İstanbul'un işgâl altında olduğu ve Kurtuluş Savaşı'nın devam ettiği yıllarda yayımlanan mecmua, özelliğini de buradan almaktadır. Dergâh, Kurtuluş Savaşı'nın ve Anadol uçul uğun en şiddetli müdafi ilerindendir. Dergâh' in çekirdek kadrosunu bir avuç Darül-Fünûn hocaları ile yine vatansever bir avuç Darülfünun öğrencileri teşkil ederler. Hocalar arasında, basta Yahya Kemal olmak üzere, Mehmed Emin (Erisirgil), İsmail Hakkı (Baltacıoglu), Mustafa Sekip (Tunç) ve Fuad Köprülü; öğrenciler içinde de, basta mecmuanın mes'ul müdürü Mustafa Nihad (özön), Halil Vedat, Ahmed Hamdi (Tanpınar) ve Kadri Yörükoglu en belirgin isimler olarak ortaya çıkarlar. Siyasi yönü ile Kurtuluş Savaşı'nın yanında olan mecmua, edebiyatta ve güzel sanatlarda da millîlikten yanadır. Çalışmamızda önce Dergâh' in çıkış yılı olan 1921* e kadar Türk gazeteciliği ve mecmuacılığı hakkında kısa bilgi verilmiş; Dergâh mecmuasının Türk dergiciliği içerisindeki yeri ile muhtevası üzerinde durularak bir değerlendirilmesi yapıldıktan sonra mecmuada yer alan tüm yazıların yazar ve konu adlarına göre fihristi çıkarılmıştır. Dergide bulunan U4SL şiirin tamamı ile düzyazılardan lâtin harflerine aktarmayı uygun gördüğümüz parçalar ise metin kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study Dergâh magazine published constantly till its 42nd issue in Istanbul between thi 15th of April, 1921 and the 5th of January, 1923 has been examined in terms of form and content. The magazine, published during the years of the conquest of Istanbul and, dhe Independence War, takes its originality from that period. Dergâh is the most vehement defender o the Independence War and Anatolian movement. The main staff of Dergâh consists of a handful of Darülfünun teachers and the patriotic Darülfünun students. Among the teachers, primarily Yahya Kemal, Mehmed Emin (Erisirgil), Ismail Hakkı (Baltacıoglu), Mustafa Sekip (Tunc) and responsible for the magazine Mustafa Nihad (özön), Hal id Vedat, Ahmed Hamdi (Tanpinar) and Kadri Yörükoglu appear as the most distinguished names. The magazine supporting the Independence War with its political aspect, takis side with the national feeling in both literature and fine arts. In our study, firstly o brief information about Turkish journalism until 1921, the time Dergâh was first issued, has been given. Secondly the magazine Dergâh has been evoluated, stressing both ist place and its content in Turkish journalism and thirdly an index of all the writings has been made according to the names of authors and subjects. All of the 129 poems and the prose pieces in the magazine we thought it fit to give in latin letters have been hiven in the text section.