Sinematografik anlatım: Kompozisyon, ışık tasarımı ve kamera hareketlerinin anlatıma olan etkilerinin incelenmesi
Cinematographic expression: Composition, light design and effects of camera movements on expression
- Tez No: 697850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL AKAYDIN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Saniyede 24 kare olarak sinema, işin özünde bir hikâyeyi görüntülerle anlatma sanatıdır. Bir sanat formuna dönüşümünden önce sinema; doğuşuyla birlikte bir eğlence hizmeti olarak kullanımından sonra birtakım entelektüel düşünce ve eleştiriler sayesinde bugünkü şekliyle karşımıza çıkmaktadır. Çerçeve içerisinde yer alan her bir unsurun, anlamı veya anlatımı değiştirecek gücü vardır. Yaratıcısına özgülenmiş, film yapımcısının anlatmak istediklerini görsel yollarla çerçeveye kodladığı sinemada bu kodlamayı mümkün kılan etken sinematografidir. Etimolojik kökeninden de yola çıkıldığında tam olarak hareketlerle yazı yazma işi olan sinematografinin temel yapı taşlarından kompozisyon, ışık tasarımı ve kamera hareketleri, filmlere ve sahnelere olan etkileri üzerinden örneklerle incelenmiştir. Sinemanın ilk formu olan resim sanatında kompozisyon, ışık tasarımı ve hareketin de çerçevede karşımıza nasıl çıktığı araştırmanın kapsamını oluşturan unsurlardandır. Bugünkü şekliyle karşımıza çıkan sinemanın temelinde, çerçeveyi görsel yollarla kodlamanın ilk biçimi olan resim sanatı yatmaktadır. Teknolojik imkânların gelişimiyle birlikte görsel sanatın vardığı son nokta olan sinemada perspektif, kompozisyon, ışık ve daha birçok öğrenin oluşturulmasının temelinde resim sanatının ilkelerini görmek mümkündür. İnsanların veya nesnelerin hareket ettiği, üç boyutlu bir dünyanın aktarıldığı sinemada yine de resim sanatında olduğu gibi iki boyutlu bir çerçeve söz konusudur.
Özet (Çeviri)
At 24 frames per second, cinema is the art of telling a story with images at the core of the work. Before its transformation into an art form, cinema appears in its present from thanks to a number of intellectual thoughts and criticism after its use as an entertainment service with its birth. Each element contained in the frame has the power to change the meaning or narrative. Cinematography is the factor that makes this encoding possible in cinema, where the filmmaker encodes what he wants to say into the frame in visual ways, specific to his creator. Based on its etymological origin, composition, light design and camera movements, one of the basic building blocks of cinematography, which is exactly the work of writing with movements, have been studied with examples through their impact on films and scenes. Composition, light design and movement in the art of painting, which is the first form of cinema, are among the elements that make up the scope of the research. At the base of the cinema that we face today is the art of painting, which is the first form of encoding the frame by visual means. With the development of technological possibilities, it is possible to see the principles of the art of painting on the basis of the creation of perspective, composition, light and many other learning in cinema, which is the final point where visual art has reached. In cinema, where people or objects move, a three-dimensional world is transferred, there is still a two-dimensional frame, as in the art of painting.