Çağdaş batı resim sanatında geometrik soyut sanat ve Türk resmine yansıması
- Tez No: 43947
- Danışmanlar: PROF. FAHRİ SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET 20.Yüzyılın başlarında tüm alanlarda görülen köklü dönüşümler resim sanatının geleneksel anlatım dilinden uzaklaşmasına neden olmuştur. Geleneksel anlatım dilinden uzaklaşma, resimsel araçlar olan renk, çizgi, doku gibi öğelerin artık tuval üzerinde kendi aralarındaki ilişkilere ve oranlarına göre biçimlenmesi, kompozisyonel kaygılarla oluşturulması şeklinde sonuçlanmıştır. Bu yeni duruma; yüzyıl başlarındaki bilimsel ve teknolojik buluşların gelişimiyle gerçekliğin hiç de göründüğü gibi olmaması, fotoğraf ve sinemanın ressamın doğayı taklit etme görevini elinden alması; fenomeloji felsefesi ve bilinçaltı araştırmaları gibi nedenlerin yanında sosyo-ekonomik bunalımlar, sanatçıyı bu yöne sürüklemiştir. Geometrik soyut sanat bu şartların sonucu olarak diğer yönelişlerden farklı bir şekilde kendim ortaya koyar. Dış dünya tasviri ve sanatçının ruh halini anımsatabilecek küçük bir fırça «usu bile görünmez. Tamamen evrensel bir anlatım dili olarak görülen, yasam ilgilerinin en aza radirgervdiği kare, daire gibi geometrik biçimler, ana ve akromatik renkler temel anlatım dilidir. Resimler, neredeyse makina kesinliği ve duygusuzluğuyla biçimlendirilmiştir. Tezin birinci bölümünde Geometrik soyut sanatın oluşumunu hazırlayan etmenleri ve 1913 yılından II. Dünya savaşına kadar ki Avrupa'daki eğilimleri incelenmiştir. Bu incelemeler nnucu sanayi devrimiyle birlikte başlayan köklü dönüşümlerin ve sosya-ekonomik etkilerin jOyük önemi olduğu belirtilmiştir. Ayrıca geometrik soyut sanatın bu dönem Avrupasmda hiçte asamdan, toplumdan kopuk olmadığı, mimarlık, heykel, anıtlar, endüstri tasarımı ürünleriyle Tonluk hayatımızı biçimlendirdiği vurgunlamıştır. Avrupadaki geometrik soyut resim tuval“îzeyini yeni bir gerçeklik anlatımının aracı; evrensel, mutlak biçimleme olarak görmekte ve -:ş dünyaya soyut-düşünsel ilgiler düzeyinde yaklaşmaktadır. ikinci bölümde II. Dünya savaşı ve güçlenen milliyetçi akımlar nedeniyle Avrupalı sanatçıların Amerikaya göçmeleriyle bu ülkeyi yeni sanat merkezi yapmaları incelenmiştir. Bu i ilkede geometrik soyut sanat, soyut dışavurumculuğun otomatizm, rastlantısallık, yoğun boya aUanımı ve karmaşasına tepki olarak doğan ressam sonrası soyutlama ve renk alanı resmi erişinden gelişmiştir. Amerikalılar geometrik soyut sanatı yüzeyselliğin en önemli anlatım,i%cı olarak görmüşler ve bunu öne çıkarmaya çalışmışlardır. Yüzeyselliğin anlatımı, IVminimalizmde tek renge, renksizliğe hatta geleneksel tuval biçiminin yok olmasına kadar varan bir sorgulamaya neden olmuştur. Üçüncü bölüm Türk resim sanatına ayrılmıştır. Türk ”resminin oluşum mantığı ile Avrupa karşılaştırılmış ve Türk resminin; çağdaşlaşmanın bir sonucu olarak devlet eliyle oluşturulduğu görülmüştür. Avrupa resminin dini, ekonomik, sosyal, bilimsel bir gelişiminin sonucu olarak yüz yıllarca uyguladığı 20. yüzyıldaki yeni değişim sonucu köklü dönüşümle geometrik soyut sanatı yaratması, ülkemiz sanatının, farklı bir gelişimi dinamiği nedeniyle böyle akımlardan uzak kalmasına neden olmuştur. _; Geometrik soyut sanat yukarıdaki nedenlerden ötürü ülkemizde bir akım olarak vatlık 'bulamadığı işin tek tek bu yönelişte çalışan sanatçılara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In early 20. century, radical transformations seen in whole areas caused the painting art to become distant from traditional expression language. Being remote from traditional expression language resulted in formation of paintin,g means like colour, line, tissue on canvasany more according to inter-relations and symmetry and in occurence with composi - tional anxiety. By the development of scientific and techno - logical innovations in the beginning of the century, the contrary of appereance with the reality, new role of photo raphy and cinema in imitation of nature that was once the duty of the painter; social-economical crisises together with £ I reasons like philosopy of phenomena and subconcious searches forced the artist in that direction. As a result of these conditions, Geometrical abstract art present itself in a more different way than the other inclina tions. Even a little brush touching can't be visible that may resemble outer world picturing or spitiritual condition1 of the artist. The geometrical forms like square, circle etc. inv/ich living relations are minimized, main and achromatic colours which are all accepted as completely universal expre - ssion language is the basic expression language. The paintings are formed in nearly mechanical accuracy and insensitiveness. In the first part of the thesis, the factors that prepared the formation of geometrical abstract art and the inclinations in Europe from 1913 untill Second World War. As a result of these examinations, it was stressed that radical trans forma - tions beginning with Industrial revolution and social-econo - mical effects have great importance. In addition it was exp - ressed that geometrical abstract art wasn't isolated fromthe life and society at all, on contrary it formed the daily life with architecture, sculptures, monuments, industrial products in that period of Europe. Geometrical abstract painting in Europe sees the surface canvas as a mean of new expression of reality; and universal and absolute confi- gration and contacts with outer world at the basis of abstract ideals interests. In the second part, it was examined the history of America as a new art center created by the migrations of European artists because of the Second World War and growing nationalist movements. In this country, geometrical art, developed through colour area painting and abstraction after painter which were born as reactions against the automatism, chance, heavy pain't usage and complex of abstract expression ism. Americans saw the geometrical abstract art as most impor tant expression tool of the superficiality and tried to make it most important. Expression of superficiality caused ques - tioning like monochrome,“ colourlessness ”and even disappea rance of traditional canvas form. The third part deals with Turkish painting art. The com - parasion of formation logic of Turkish painting with Europe was executed, and it was made appeared that Turkish painting was formed by the goverment as a result of comtemporization. As a result of relgious, economical, social and scientific development of European painting, creation of geometrical abstract art born with radical transformation in 20. century caused our country's art to become apart these kinds of movements because of its different dynamic. Because the geometrical abstract art could not exist as a movement in our country for the above mentioned reasons-, here the individual artists are defined working in that direction.