15-17. yüzyıllarda Batı resminde döngüsel zaman olarak mevsimler teması
As a circular time the theme of seasons in the Western art 15-17. centuries
- Tez No: 304408
- Danışmanlar: PROF. KEMAL İSKENDER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada ?15-17.Yüzyıllarda Batı Resminde Döngüsel Zaman Olarak Mevsimler Teması? adlı konunun kökenlerinin araştırılarak, sözü geçen yüzyıllarda ortaya çıkan belli başlı eserlerin tespit edilmesi ve bu eserlerin tematik açıdan sanat tarihindeki yerinin ve öneminin belirlenmesi amaçlandı. 15-17. yüzyılların sonrasında ve günümüzde konuyla ilgili rastladığımız örnekleri de kapsayan çalışmada ele alınan eserler biçim ve içerik özellikleri ile dönemlerinin sosyal ve kültürel yapısıyla ilişkilendirilerek araştırıldı.Antik çağ'a dayanan ilk örneklerle başlayan mevsimler teması Ortaçağ boyunca neredeyse yok olmuştur. 14.yüzyıla kadar Avrupa sanatının doğayla ilişkisi Ortaçağ'ın dinsel yapısının etkisiyle kopuktur. Bu nedenle Ortaçağ boyunca sanat eserlerinde yer almayan doğa öğeleri, 14.yüzyılda Rönesans'ı başlatan sanatçılar tarafından yeniden ele alınmaya başlanmış ve sonraki yüzyıllarda mevsimler gibi doğa temaları gündeme gelmiştir. Bu çalışmada Rönesans öncesi ve sonrasında sanat eserlerinde ortaya çıkan doğa ögeleri ve mevsim temalı yapıtlar ele alınmıştır. Öncelikle 15-17.yüzyıllar arasında ortaya çıkan doğa temasıyla bağlantılı olan takvim (aylar) resimlerinin biçim ve içerik özellikleri mevsim bağlantıları açısından incelenmiştir. Bu bölümde Avrupa sanatında manzara resminin gelişiminde önemli bir yeri olan ve mevsimleri yansıtan takvim resimleri üzerinde özellikle durularak her bir aya ait olan resim ayrıca ele alınarak araştırılmıştır. Bu yüzyıllarda bir gelenek haline gelmeye başlayan mevsimler (aylar) temasının Rönesans dönemine ait örnekleri sanatçıları ve dönemsel üslupları bakımından araştırılmıştır.Yüzyıllara ve sanatsal üsluplara göre kategorize edilerek irdelenen mevsimler temasının 17.yüzyıl sonrasında bir gelenek olarak sürdürülmesi ve günümüze yansıyan örnekleri ele alınarak, mevsimler temasının günümüzdeki durumuna kısa bir bakışla çalışma sonlandırılmıştır.ANAHTAR KELİMELER : Mevsim, Tema, Takvim, Doğa, Aylar
Özet (Çeviri)
In this text titled ?The Seasons Representing the Time Cycle in Western Art Between the 15th and 17th Centuries? it is aimed to research the origin of the subject, and to identify major works of art and their thematic positions and significance in the history of art. In the study, the selected artworks including the examples from the period following 15-17th centuries and the present-day, are analysed in terms of their forms and contexts and the sociocultural structure of their period.The seasons theme, the early examples of which date back to ancient times, was almost disappeared in the medieval age. The correlation between European art and nature was influenced by the religious culture of the Middle Ages until the 14th century. Therefore, in the 14th century, the pioneers of Renaissance art reintroduced the nature theme, which did not exist in artworks in the Middle Ages, and the nature theme such as the seasons, gained popularity in the following centuries. The nature theme and the elements of nature seen in works of art before and after the Renaissance are analysed in this study. Primarily, forms and contexts of the calendar (months) pictures appeared in relation to the theme of nature between the 15th and 17th centuries are analysed especially in terms of their correlations with the seasons. In this part, the calendar pictures representing the seasons, significant in the development of European art are emphasized particularly and pictures representing each month are individually analysed. The examples representing the seasons (months) from the Renaissance period are studied in terms of their styles for the period and artists.The study ends with the analysis of the seasons theme emphasized by categorizing it according to artistic styles in terms of its maintenance as a tradition after the 17th century and its examples in present-day art, and a brief overview on the present condition of the seasons theme.KEY WORDS: Season, Theme, Calendar, Nature, Months