Mauro Giuliani'nin Op. 30 La Majör Gitar Konçertosu'nun teknik ve müzikal analizi
Mauro Giuliani Guitar Concerto op. 30 technical and musical analysis
  1. Tez No: 304410
  2. Yazar: SEVCAN TAHTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. PELİN HALKACI AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hazırlanan eser metni, İtalyan besteci ve gitar virtüozü Mauro Giuliani'nin Op. 30 La Majör Gitar Konçertosu'nun müzikal ve teknik açıdan incelenmesini kapsamaktadır. Bu çalışmada, Mauro Giuliani'nin hayatı, Klasik Dönem'deki sanat anlayışı, bu dönem içerisinde yaşamış olan gitar bestecileri ve konçerto içerisinde geçen müzik formları genel hatlarıyla ele alınarak, Op.30 La Majör Konçerto'dan örneklerle açıklanmıştır. Çalışmanın sonunda, konçertonun bölümleri ayrı ayrı incelenerek, form, gitar tekniği ve Mauro Giuliani'nin kullandığı müzik dili açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research and performance centered upon Italian guitar virtuoso Mauro Giuliani's Op.30 La Major Guitar Concerto and includes its musical and technical analysis.In this study I tried to depict the life of M. Giuliani, sense of art in classical period, other guitar composers of the period and musical forms he used in the concerto and to explain by using examples from Op.30 A Major Concerto.In the final part of this study I tried to analyze each part of the concerto, in form, guitar technique and musical language that Mauro Giuliani had used point of wiev.