Fernando Sor ve Mauro Giuliani'nin etütlerinin gitar müzigindeki önemi ve etkileri
The importance and effects of Fernando Sor and Mauro Giuliani?s etudes on guitar music
  1. Tez No: 217858
  2. Yazar: DOĞUŞ ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BEKİR KÜÇÜKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Gitar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Müzik tarihinde belirtilmis olan klasik dönem (1750-1820), gitarın gelisimive günümüzdeki yapısına ulasması konusunda önemli adımların atıldıgı bir zamandilimidir. Fernando Sor (1778-1839) ve Mauro Giuliani (1781-1828), özel olarakgitar için ortaya koydukları yapıtlar ve yaklasımlarla klasik dönem ve sonrasınıngitar tarihi açısından önemli besteciler olarak nitelendirilir.Müzikal bir form olarak kabul edilmese de, etütlerin, müzikal bir mirasıngüçlü bir biçimde var olabilmesi için hayati önem tasıdıgı bir gerçektir çünkü gerekdönemin, gerekse müzik eserlerinin getirisi olan teknik zorunlulukların üstesindengelinebilmesi için teknik çalısmalar yapmak gerekmektedir. Bu baglamda, çalısmadabahsi geçen etütlerin klasik dönemde ve özel olarak gitar için yazılmıs olması,dönemin ve daha sonrasının gitar repertuvarı, teknigi ve egitimi konularındakigelisimini büyük ölçüde etkilemesi anlamına gelmektedir.Bu çalısmada etütler, üzerinde herhangi bir düzeltme yapılmamıs olan orijinalhallerinden incelenmis ve örneklenmistir. Etütlerin benzer ve karsıt ögelerinin tespitiyapılarak klasik dönemden günümüze uzanan gitar edebiyatı ve egitiminin temellerigösterilmistir. Bu açıklamalar yapılırken, Sor ve Giuliani'nin çagdası olan WolfgangAmadeus Mozart (1756-1791), Ludwig van Beethoven (1770-1827) ve GioachinoRossini (1792-1868) gibi kompozitörlerin dönemi etkileyislerinin ve yapıtlarının,bahsi geçen iki besteciyi hangi alanlarda ne sekilde yönlendirdigi soruları dayanıtlanmaktadır.Tezde Sor ve Giuliani'nin gitar etütlerinin, çagdas gitar repertuvarının icra veegitiminin gelisimine sagladıgı yararlar da örnekli karsılastırmalarla gösterilmektedir.20. yüzyılda bestecilerin gitar için yazdıgı ve günümüz gitar egitiminde de aktifolarak kullanılan etütlerin, geçmisteki örneklerle aralarındaki farkların vebenzerliklerin ortaya koyulmasıyla, gerek enstrümanın yapısal degisim içindekidogası gerekse egitimin tüm bu degisimleri baz alan gelisimi somut bir sekildeanlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Classical era (1750-1820), as determined in the music history, is a period inwhich, important steps for the evolution of the guitar to its recent state had beentaken. Fernando Sor (1778-1839) and Mauro Giuliani (1781-1828), who composedespecially for the guitar, are qualified as important composers for the guitar historyof both the classical era and the following ages.Although etude is not accepted as a musical form, it is vital in order for amusical heritage to strongly exist because exercises must be practised in order toovercome the technical difficulties of the period instrument and the musicalcompositions. Considering this and keeping in mind that the etudes which arementioned in this work are composed especially for the guitar, means they have adirect influence on the guitar repertory, technique and education.The etudes in this study are examined and sampled from an unedited versionand are loyal to the original scores. The comparison between the etudes -whichpoints out the supplementations and oppositions- in this study leads to thedetermination of the roots of the modern guitar literature and education. The obviouscompositional and musical influences on Sor and Giuliani by their contemporariesWolfgang Amadeus Mozart (1756-1791), Ludwig van Beethoven (1770-1827),Gioachino Rossini (1792-1868) etc. are also explained by the means of when andhow.The benefits of Sor and Giuliani?s etudes for the following eras andcontemporary guitar repertory, performing and education are confirmed withexamples both from the Classical era and contemporary guitar culture. By pointingout the similarities and differences of the earlier etudes and the ones that werecomposed by twentieth century composers (and are still used in contemporary guitareducation), the structurally in-flux nature of the instrument and the development ofthe educative system based on all these changes are explained concretely.