Tek aşamalı self etch adezivlerin dentine bağlanma dayanımlarının ve mikrosızıntılarının süreye bağlı olarak incelenmesi.
Analysis of microtensile bond strength and microleakage of one step self etch adhesives over time.
  1. Tez No: 304436
  2. Yazar: NESLİHAN ARSLAN TEKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Çalışmamızın mikrotensile kısmında 50 adet gömük 3.molar diş kullanılmıştır. Çekilmiş dişler son 6 ayda çekilmiş olup %0,5 kloramin T solüsyonunda bekletilmiştir. Dişlerin oklüzal mineleri isomet 1000(Buehler,Lake Bluff,IL 60044 USA) cihazı kullanılarak kaldırılacak düz kronal dentin yüzeyleri açığa çıkartılmıştır. Dentin yüzeyleri 60 sn 600 grit SIC ile muamele edilip smear tabakası oluşturulmuştur. Daha sonra dişler 5 gruba ayrılmış ve her grupta 10 diş yer almıştır. Daha sonra A2 renkli kompozit materyali, 2 mm tabakalar halinde toplam 5 mm olacak şekilde kompozit yerleştirilmiştir. Restorasyonların tamamlanmasından sonra her grupda ki örneklerin yarısı 24 saat 37°C distile suda bekletme sonunda, diğer yarısı ise İsomet cihazında dentin çubukları şeklinde (1 mm2 ± 0,2 mm2) kesilidikten sonra 3 ay suda bekletme sonunda test edilmiştir. Daha sonra örnekler Micro Tensile Tester (Inc.Schaumburg,IL 60193 USA, BİSCO) aparatına yerleştirilecek ve gerilme kuvvetlerine karşı dirençleri ölçülmüştür. Çapraz başlığın hızı (Cross head speed) 0,5 mm/min olacak şekilde ayarlanmış ve kopma sonunda elde edilen bağlanma dayanım değerleri istatiksel olarak karşılaştırılmıştır.Çalışmamızın mikrosızıntı kısmında 105 adet gömük 3.molar diş kullanılmıştır. 135 diş 3 gruba ayrılmış, 35 diş 24 saat sonunda, 35 diş 3 ay suda bekletme ve termosiklus işlemine tabi tutulması sonunda, 35 diş ise 3 ay suda bekletmeden önce termosiklus işlemine tabi tutularak mikrosızıntı değerlendirmesine tabi tutulmuştur. Herbir bağlayıcı ajana ait grupta 7 diş bulunan 5 gruba ayrılmış dişlerin herbir grubuna farklı bir dentin bağlayıcı ajan uygulanmıştır. Restorasyonları tamamlanan ve cilalanan örnekler 24 saat 37 °C suda bekletilmiştir. 24 saat sonunda hazırlanan örnekler termosiklus işlemine tabi tutulmuştur. 5 °C ile 55°C arasında 500 siklus işlemi yapılmıştır. Daha sonra her bir grup %0,5'lik metilen mavisinde 24 saat bekletilmiş ve fasiolingual olarak restorasyonun mesial, distal ve orta hattı olmak üzere incelenmiştir. Elde edilen kesitlerde belirlenen en yüksek sızıntı skorları istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microtensile Bond Stength Test50 non-carious human molar teeth stored in %0,5 chloramine T solition for up to six month are selected for this project. The teeth are randomly divided into five groups according to each adhesive system. A flat dentin surface is exposed to grinding oclusal enamel. Each group consists of 10 teeth. (5 grup * 8 diş = 40 di yapar, 50 diş deniyor ilk cümlede, sanırım 10 teeth demeniz lazım) Bonded teeth are divided into two groups to be tested immediatly or after 3 months storage in distilled water containing 0,5% chloramine T. After storing of restorated teeth, they are longitudianally sectioned in both ?x-y? directions across the bonded interface. Each bonded stick is attached to Micro Tensile Tester aparatus. The results are statistically examined.Microleakage105 non-carious human molar teeth stored in %0,5 chloramine T solition for up to six month are selected for this project. The teeth are randomly divided into five groups according to each adhesive system. Each group consists of 35 teeth. Class V cavities are prepared in buccal cemonto-enamel junction. Bonded teeth are divided into two groups to be tested immediatly or after 3 months storage in distilled water containing 0,5% chloramine T. The teeth are then thermocycled in a water bath and than immersed in 0,5% methylene blue solution for 24 hours. The teeth are removed from solution, rinsed in top water, and sectioned longitudinally in buccolingual directions and than the restorations are analysed under a stereomicroscope.