Kronik renal yetmezlik saptanan köpeklerde renal kan akımının doppler ultrasonografi ile belirlenmesi, renal hipertansiyonun prevalansı ve asit-baz düzeyinin incelenmesi
Determination of renal blood flow with doppler ultrasound, prevalence of renal hypertension and acid-base level in dogs with chronic renal failure
- Tez No: 304438
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ GÖNÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kronik böbrek yetmezliği (KBY) köpeklerdeki morbidite ve mortalitenin önemli nedenlerinden biridir. Bu çalışmada KBY'nin erken safhada teşhisini yapabilmek ve komplikasyonları belirlenerek, etkin tedavi metotlarının oluşturulmasına yardımcı olundu. Bu amaçla, sağlıklı köpeklerde son zamanlarda ölçülmeye başlanmış olan ve hasta köpekler üzerinde yeterince çalışılmamış olan, renal kan akımındaki değişiklikler nabız-doppler ultrason metoduyla belirlendi. Aynı zamanda KBY'nin tansiyon ve kan asit-baz dengesi üzerine olan etkileri incelendi.Çalışma materyelini poliüri/polidipsi, kusma, iştahsızlık semptomlarından birine veya birkaçına sahip olan, üre ve kreatinin değeri yüksek, idrar dansitesi düşük olan KBY'ne sahip 26 adet farklı ırk, yaş ve cinsiyetteki köpekler oluşturdu. Diğer taraftan sağlıklı 20 adet farklı ırk, yaş ve cinsiyetteki köpek kontrol grubunu oluşturdu.Bu çalışma sonunda, hesaplanan RI ve PI değerleri ile kreatinin arasında yüksek dereceli korelasyon olduğu saptandı. Ayrıca kan pH ve HCO3 düzeylerindeki azalma istatistiki açıdan anlamlı bulundu. KBY'ne sahip köpeklerle sağlıklı köpeklerin kan basınçları, doppler ve osilometrik metotlarla karşılaştırıldığında, doppler cihazi ile yapılan ölçümlerin daha doğru sonuçlar verdiğini saptandı. Ayrıca KBY'ne sahip köpeklerin %42'sinde kan basıncının yüksek olarak belirlendi.Sonuç olarak; renal dopplerin KBY'nin tanısında yardımcı bir yöntem olduğu ve kan basıncı ile kan asit-baz dengesindeki değişimlerin takibi, KBY'nin prognozunun belirlenmesine ve etkin tedavilerin geliştirilmesine yardımcı olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Chronic renal failure (CRF) is an important cause of morbidity and mortality in dogs. In this study early diagnosis of CRF was made and by identifying complications, effective treatment methods was investigated. Therefore, changes in renal blood flow was determined by pulse-doppler ultrasound method which started to be measured in healty dogs and had not been adequately studied in sick ones. Also CRF?s effects was investigated on blood presure and acid-base balance.Therefore 26 dogs from different breed, age and gender, which had one or more than one complaints such as polyuria/polydipsia, vomiting, anorexia, high values of urea and creatinin, low urinary density included in this study. On the other hand 20 healthy dogs from different race, age and gender included to the control group.It is determined that there is a high correlation between creatinine and RI and PI values. There were significant decreases in blood pH and HCO3 in our study. Indirect blood presure measurements were compared in dogs with chronic renal failure and healty dogs using Doppler and oscillometric blood presure measuring devices. We found the Doppler machine superior to the oscillometric machine.In conclusion, renal doppler is a helpful tool in diagnosis of CRF and identification of acidosis and hypertension may help in developing treatments that slow the rate of progression of chronic renal failure.