Gestasyonel diyabetes mellitusu ve normal glikoz toleransı olan gebelerde serum AFABP (Adipocyte Fatty Acid Binding Protein), leptin, resistin ve adiponektin seviyelerinin önemi
The importance of serum AFABP (Adipocyte Fatty Acid Binding Protein), leptin, resistin and adiponectin levels in pregnant women with gestational diabetes mellitus and normal glucose tolerance
  1. Tez No: 304463
  2. Yazar: ÖZGE PİRİ MANTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ALTUNYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Gestasyonel Diyabetes Mellitusu ve Normal Glikoz Toleransı Olan Gebelerde Serum AFABP (Adipocyte Fatty Acid Binding Protein), Leptin, Resistin ve Adiponektin Seviyelerinin ÖnemiAmaç: Gestasyonel Diyabetes Mellitus (GDM) tanısı alan hastalarda glikoz metabolizma bozukluğunun ortaya çıkmasında Adipocyte Fatty Acid Binding Protein (AFABP), leptin, resistin ve adiponektinin seviyelerindeki değişikliği değerlendirmek ve bu sitokinlerin seviyeleri ile glikoz metabolizma bozuklukları arasındaki ilişkiyi saptamaktır.Yöntem: 24.-28. gebelik haftasında tekil gebeliği olan GDM tanısı almış 52 hasta ve gebelik seyri normal, glikoz intoleransı göstermeyen 56 gebe dahil edildi. GDM taraması sırasında serum AFABP, leptin, resistin ve adiponektin düzeyleri ELISA (Enzyme-Linked İmmuno Sorbent Assay) yöntemi ile ölçüldü. GDM grubu ve normal glikoz toleransına sahip gebelerin ölçümleri arasındaki farklılıklar incelendi. Ayrıca bu değerlerin diğer klinik ve laboratuar parametreler ile ilişkisi değerlendirildi.Bulgular: GDM'li hastalarla normal glikoz toleransına sahip gebeler karşılaştırıldığında serum resistin düzeyleri anlamlı olarak yüksek (p=0.032) ve serum adiponektin düzeyleri anlamlı olarak düşük saptanmıştır (p=0.021). Serum leptin ve AFABP düzeylerinde ise gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p=0.444, p=0.143). AFABP düzeyi ile diğer parametreler arasındaki korelasyon analizinde; AFABP ile yaş, leptin, Body Mass İndex (BMI), HbA1C, CRP ve trigliserit düzeyleri arasında pozitif korelasyon saptanırken HDL düzeyi arasında negatif korelasyon saptanmıştır. Adiponektin düzeyi ile resisitin, insülin, HOMA-IR, CRP ve trigliserit düzeyleri arasında negatif korelasyon saptanırken HDL düzeyi arasında pozitif korelasyon olduğu gösterilmiştir. Tanı esnasında, GDM grubunun ve normal glikoz toleransı gösteren grubun BMI ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p=0.062).
Özet (Çeviri)
The Importance of Serum AFABP (Adipocyte Fatty Acid Binding Protein), Leptin, Resistin and Adiponectin Levels in Pregnant Women With Gestational Diabetes Mellitus and Normal Glucose ToleranceOBJECTİVES: To evaluate the changes in serum Adipocyte Fatty Acid Binding Protein (AFABP), leptin, resistin and adiponectin levels in patients with gestational diabetes mellitus (GDM) and to assess the relationship between these cytokines and abnormalities in glucose metabolism.METHOD: 52 singleton pregnants between 24.-28. gestational weeks diagnosed as GDM and 56 healthy pregnant women with correlative properties who did not have glucose intolerance were included in the study. During GDM screening, serum AFABP, leptin, resistin and adiponectin levels were measured with ELİSA (Enzyme-Linked İmmuno Sorbent Assay). The differences between the estimates of GDM group and normal glucose tolerance group were analyzed. The associations between these estimates and other clinical and laboratory parameters were also assessed.RESULTS: Serum resistin levels were significantly higher (p=0.032) and serum adiponectin levels were significantly lower (p=0.021) in patients with GDM compared to pregnant women with normal glucose tolerance. Serum leptin and AFABP levels showed no significant difference between the GDM group and normal glucose tolerance group (p=0.444, p=0.143). Correlation analysis of AFABP levels and other parameters determined a positive correlation between AFABP levels and age, leptin, Body Mass Index (BMI), HbA1C, CRP and triglyceride levels. On the other hand, there was a negative correlation between AFABP levels and HDL levels. There was a negative correlation between adiponectin levels and resistin, insulin, HOMA-IR, CRP and triglyceride levels and a positive correlation between HDL and adiponectin levels. At the time of diagnosis there was no significant difference between the normal glucose tolerance group and the GDM group for BMI (p=0.062).