Pelvik radyoterapi uygulanmış sıçanlarda kolorektal anastomoz üzerine sarılan amniyotik membranın anastomoz iyileşmesi üzerine etkisi
Study on healing effects of covered amniotic membran application on colorectal anastomosis after pelvic radiotherapy on the rats.
- Tez No: 304465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İBRAHİM SEVİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmada, pelvik RT uygulanmış olan sıçanlarda kolon rezeksiyonu ve primer anastomoz sonrası anastomoz hattı üzerine sarılan AM'ın, anastomoz iyileşmesi üzerine olan etkisinin incelenmesi amaçlandı.Çalışma başında 56 adet erkek Wıstar Albino sıçanı dört ana (I. Grup, sol kolon rezeksiyonu ve primer anastamoz; II. Grup, anastomoz sonrası amniyotik membran; III. grup preoperatif RT; IV. grup, preoperatif RT ve AM grubu) ve iki alt gruba (üçüncü ve yedinci gün sonlanım grupları) yedişer adet rastgele dağıtıldı. Tüm sıçanlara 1 cm'lik sol kolon rezeksiyonu ve primer anastomoz yapıldı. Gruplardaki tüm sıçanların yarısı üçüncü, diğer yarısı da yedinci günde analitik işlemler için genel anestezi altında reopere edildi. Vücut ağırlığı, abdominal yara iyileşmesi, intraabdominal adezyonlar, anastomoz komplikasyonları, anastomoz patlama basıncı, anastomoz patlama yeri kaydedildi. Histopatolojik inceleme için anastamoz hattı çıkarılarak patoloji laborotuvarına gönderildi.Hiçbir denekte anastomoz ayrılması izlenmezken takip edilen komplikasyonlarda gruplar arası istatistiksel bir fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
ON this study it?s intended to investigate the healing effect of AM which wrapped onto the anastomosis line after colonic resection and primer anastomosis on the rats which applied pelvic RT.At the beginning, 56 mail wistar albino rats were divided four main group (I. Group left colon resection; II. Group AM after anastomosis; III. Group preoperative RT; IV. Group preoperative RT and AM) and two sub groups ( ended on the third and seventh day) that there were seven rats each of them those were randomly distributed. All the rats were implemented with left colonic resection and primer anastomosis. Half of the rats for each group were reoperated on the third day and the other half of them were reoperated on the seventh day in general anesthesia for analytical procedures.Body weight, abdominal wound healing, intra-abdominal adhesions, anastomotic complications, anastomotic bursting pressure, anastomotic bursting site was recorded. Anastomosis line removed and sent to pathology laboratory for histopathological examination.Any anastomotic split and statistical differences for the subsequenced complications between the groups were not observed.