Sıçanlarda oluşturulan radyasyon kolitindeki histolojik değişiklikler üzerine ozon tedavisinin etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects of ozone therapy based on histological changes in radiation colitis in rats
- Tez No: 390903
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ESRA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Abdominal malignitelerin radyasyon tedavisi (radyoterapi) bağırsaklarda hasar (kolit) oluşturmaktadır. Radyasyonun, hücrelerde DNA kırıkları oluşturarak oksidatif stres ajanlarını arttırdığı, buna bağlı oluşan inflamatuar reaksiyonların doku hasarına neden olduğu önceden yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmamızda Ozon (O3)'un intraperitoneal uygulamasının radyasyon kolitinin tedavisindeki etkinliğini tespit etmeyi amaçladık. 42 adet Wistar albino türü, erkek sıçanlar 3 kontrol grubu (Sham, Radyasyon, Ozon (O3)), 2 deney grubu (Radyasyon+Oksijen (O2), Radyasyon+Ozon (O3)) olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Radyasyon, Radyasyon+O2 ve Radyasyon+O3 gruplarına batın-pelvis bölgesine 25 Gy gamma ışını uygulanarak deneysel kolit oluşturuldu. Bütün gruplara ikinci güne kadar hiçbir uygulama yapılmadı. 2. günden 7. güne kadar O3 ve Radyasyon+ O3 grubuna intraperitoneal (i.p.) 1 mg/kg/gün dozda ozon, Radyasyon+O2 grubuna ise 1 mg/kg/gün dozda, i.p. %100 O2 uygulandı. Yedinci günün sonunda sıçanlar açılarak ince ve kalın bağırsakları çıkartıldı. Bağırsakların 6 ayrı bölgesinden alınan doku kesitlerinde doku hasarı ve apoptotik hücreler araştırıldı. Histolojik değerlendirmede; Radyasyon Grubu sıçan bağırsaklarında villus boylarının kısaldığı, ödemli lamina propria, inflamatuar hücre infiltrasyonu, kanama, kript apseleri ve kript epiteli distorsiyonu görülürken, ozon tedavisi uygulanan (Radyasyon+O3) gruptaki sıçan bağırsaklarında hasar bulgularının anlamlı olarak daha az olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Radition therapy for abdominal malignancies cause intestinal tissue damage (colitis). Previous studies have shown enhancement of oxidative stress by radiotherapy through the formaton of DNA breaks and consequential inflammatory reactions causing tissue injury. In this study, we aimed to investigate the efficiency of intraperitoneal ozone (O3) application gas in the management of radiation colitis. Forty-two male Wistar Albino rats provided by Gulhane Military Medical Academy (GMMA) AR-GE Experimental Animal Center were equally divided into 5 groups including 1 experimental group (Ozone + Irradiation) and 4 control groups (Sham, Irradiation, Ozone, Oxygen). Experimental colitis was induced by 25 Gy Gamma irradation to the abdominopelvic region in the groups of irradiation, oxygen, and ozone + irradiation. No intervention was performed in any of the groups till the second day. Rats in the ozone and ozone + irradiation groups received intraperitoneal (i.p.) ozone at a dose of 1 mg/kg/day in the 2-7 days. Rats in the oxygen group received 100% O2 intraperitoneally at a dose of 1 mg/kg/day. Rats were sacrificed at the end of the 7th day and small and large bowel were extracted. Tissue damage and apoptotic cells were evaluated in the tissue sections from 6 seperate regions of small and large bowels. Histological assessment revealed shortened villi, edematous lamia propria, inflammatory cell infiltration, hemorrhage, crypt abscess, and crypt epithelium distortion in the irradiation groups with no therapy. The severity of these effects were significantly lower in the Ozone + Irradiation group treated with ozone.