Çalışan annelerin emzirme özelliklerinin incelenmesi
An investigation into the breastfeeding characteristics of working mothers
  1. Tez No: 304474
  2. Yazar: ÖZLEM ÇEÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERZİBAN YENAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma çalışan annelerin emzirme özelliklerini incelemek ve emzirmelerini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın verileri bir üniversite hastanesinin sağlam çocuk polikliniğinde, iki farklı aile sağlığı merkezinde yüz yüze ve elektronik ortamda e-posta aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 12-24 aylık, miadında, 2500 gr'ın üzerinde, sağlıklı, tek çocuğu olan, çalışan ve 18 yaş üstü toplam 120 anne oluşturmuştur.Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanmış anket formu kullanılmıştır. Formda anneye ait tanıtıcı bilgiler, çalışma-işyeri koşulları, bebeğe ve emzirilme durumlarına ilişkin sorular yer almaktadır. Verilerin analizinde sayı, yüzdelik, t testi, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, tek yönlü varyans analizi ve ileri analiz yöntemlerinden Bon-ferroni analizi kullanılmıştır.Araştırmada, geliri giderine eşit olan kadınların, geliri fazla olan kadınlara göre daha uzun süre sadece anne sütü verdiği ve toplam anne sütü verme sürelerinin daha uzun olduğu belirlenmiştir. İşyerinde sağma yapabilen ve sağmaya yardımcı olabilecek koşulları olan annelerin sadece anne sütü verme süresinin daha uzun olduğu saptanmıştır. Eğitim düzeyi yüksek, bebeklerinin cinsiyeti kız olan ve işyerinde sağma yaparken kendine destek olabilecek arkadaşları olan kadınların toplam anne sütü verme süresinin daha uzun olduğu saptanmıştır. Annenin yaşı, doğum şekli, eş desteği algısı, günlük çalışma saatleri ve doğumdan sonra işe başlama zamanının sadece anne sütü ve toplam anne sütü verme süresini etkilemediği saptanmıştır.Sonuçta, işyerlerinde annelerin sütlerini sağma ve saklamaları için uygun koşulların oluşturulması emzirme süresinin uzamasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive study is to examine the breastfeeding characteristics of working mothers and to identify the factors influencing breastfeeding.Data were collected via face-to-face interviews in the well child clinic of a university hospital and two family health centers and electronic mail. The research sample comprised 120 mothers over 18 years old, with one healthy child who is 12-24 months old, was born mature and weighs over 2500 grams.The data collection instrument was a questionnaire prepared by the researcher. The form comprised questions related to descriptive information relating to mothers, working-office conditions, the baby and breastfeeding status. Frequency, t-test, Kruskal-Wallis, one-way ANOVA analysis and Bon-ferroni advanced analysis methods were performed in data analysis.In the study it was found out that mothers whose income equaled to their expenditure excusively breastfeeding longer and had longer total breastfeeding duration than mothers who had higher income. The mothers who could milk expression in their workplace and had facilitating conditions for breastfeeding had longer duration of exclusively breastfeeding. The mothers who had high level of education, girls and who had friends to assist milking had longer total duration of breastfeeding than others. It was found out that the mother?s age, mode of delivery, perception of spouse support, daily work hours and return to work time did not influence the duration of exclusively and total breastfeeding.In conclusion, establishing appropriate conditions for the mothers to expression and storage their milk will result in lengthening their breastfeeding period.