Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'ne başvuran, 0-24 ay arası bebeği olan annelerin emzirme ve bebek beslenmesi konusundaki bilgi düzeyleri ile uygulamalarının belirlenmesi
Determination of infant nutrition knowledge and practises of lactating women (0-24 months postpartum) admitted to KTU Faculty of Medicine, Farabi Hospital
  1. Tez No: 347900
  2. Yazar: GÜLŞEN DELİKANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Annelerin emzirme ve bebek beslenmesi konusunda bilgi ve uygulamaları sosyoekonomik durum, eğitim seviyesi ve yaşanılan yere göre değişmektedir. Bu çalışma 0-24 aylık bebeği olan annelerin emzirme ve tamamlayıcı beslenme ile ilgili bilgi düzeyleri ve davranışlarını belirlemek, emzikli annelerin beslenme durumlarını saptamak, Türkiye'ye Özgü Beslenme Rehberi ve Ulusal Tıp Enstitüsü rehberlerinde verilen önerilerle karşılaştırmak, bilgi ve uygulama farklılıklarına göre öneriler geliştirmek amacıyla yapılmıştır. KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'ne başvuran 250 anne ve bebeği çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Annelerin genel özellikleri belirlendikten sonra bebek beslenmesine dair bilgi düzeyleri değerlendirilmiştir. Bebeklerin doğumdaki antropometrik ölçümleri annelere sorgu ile ve dosya bilgilerinden öğrenilmiş, şu andaki ölçümleri yapılarak beslenme durumlarını değerlendirmek amacıyla kullanılmıştır. Bebeğini emzirmeye devam eden annelerin (n=130) ve 6 aydan büyük bebeklerin (n=210) besin tüketimlerinin değerlendirilmesi için 24 saatlik besin tüketim kaydı ve tüketim sıklığı retrospektif olarak alınmıştır. Annelerin yaşı ile emzirmeyi sürdürme süresi anlamlı olarak değişmiştir (19-24, 25-34, 35-44 yaş için sırayla 26.2±6.4 ay, 20.4±7.2 ay, 21.3±7.9 ay, p0.05). Bebeklerin antropometrik ölçümleri sırasıyla 0-3 ay, 4-6 ay ve >6 ay olarak gruplandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breastfeeding and infant nutrition knowledge and practices of mothers varies by their socio-economic status, educational level and location. The present study was investigated breastfeeding and infant nutrition knowledge levels and practices of lactating women (0-24 months postpartum), in order to compare with the recommendations given in Dietary Guidelines for Turkey and Institute of Medicine guidelines and give advices according to differences. Two hundred and fifty women (0-24 months postpartum) and their babies who admitted to KTU Faculty of Medicine, Farabi Hospital were recruited to the study. After determining general characteristics of mothers, levels of general information about infant nutrition were measured. Anthropometric measurements of babies at birth were examined and current anthropometric measurements were used to assess nutritional status. In order to access the dietary intake of lactating mothers (n=130) and babies bigger than 6 months (n=210), 24 hour food records, consumption frequencies were taken retrospectively. The duration of breastfeeding has changed significantly between age groups (for 19-24, 25-34, 35-44 years 26.2±6.4 ay, 20.4±7.2 ay, 21.3±7.9 months respectively, p0.05). Antropometric measurements of babies' were grouped as 0-3 months, 4-6 months, >6 months respectively.