Tip 2 diyabetik bireylerde farklı egzersiz programlarının etkinliğinin incelenmesi
To research the effect of different exercise programs in type 2 diabetic individuals
- Tez No: 304476
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP MALKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Araştırmamız yeni diyabet tanısı almış diyabetik bireylerde süpervize ve kanıta dayalı olarak kombine uygulanan aerobik, rezistans ve fleksibilte egzersiz programının kardiyovasküler hastalık risk faktörleri ile ilişkili egzersiz kapasitesi ve lipid profili değişimleri ile fleksibilite, vücut kompozisyonu ve glisemik kontrol üzerine etkilerini araştırmak amacıyla planlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza 2'si kadın 4'ü erkek 6 olgu egzersiz grubunda, 5'i kadın 5'i erkek 10 olgu kontrol grubunda olmak üzere 16 yeni diyabet tanısı almış tip 2 diyabetik birey katılmıştır. Egzersiz grubu 12 hafta süresince egzersiz programına devam etmişlerdir. Olguların vücut kompozisyonu Inbody 720 marka cihaz ile empedans yöntemine göre değerlendirilmiştir. Fleksibilite ölçümlerinde otur ? uzan testi ve gövde lateral fleksiyon testi kullanılmıştır. Aerobik kapasite Astrand bisiklet ergometresi testi ile belirlenmiştir. Egzersiz testi sırasında olguların kan basıncı ve kalp hızı değerleri ölçülmüştür. Lipid profili, açlık-tokluk kan glükozu ve HgA1c biyokimyasal laboratuar testleriyle ölçülmüştür. Olgular egzersiz öncesi ve sonrası grup içi ile egzersiz ve kontrol grubu arasında gruplar arası olarak karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizlerde SPSS 15.0 Programı kullanılmıştır.Bulgular: Egzersiz grubundaki olguların yaş ortalaması 55.16 ± 8.10 yıl, Kontrol grubundaki tip 2 diyabetli olguların ortalama yaşları 57.80 ± 10.06 yıl'dır. Olguların demografik özellikleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede fark yoktur.(p > 0.05) Olgular grup içi değerlendirildiğinde Vücut yağ yüzdesinde azalma, otur ? uzan testi ve aerobik kapasitede artma yönünde egzersiz sonrasında istatistiksel olarak anlamlı derecede fark bulunmuştur (p < 0.05). Trigliserid kolesterol ve tokluk kan glükozu egzersiz sonrasında istatistiksel olarak anlamlı derece azalma gösterirken (p < 0.05) , HDL, LDL ve total kolesterol değerlerinde bir değişiklik bulunmamıştır (p > 0.05). Olgular gruplar arası değerlendirildiğinde ise egzersiz grubuyla kontrol grubu arasında yalnızca egzersiz sonrası açlık kan glukozu ve HgA1c değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı derecede fark bulunmuştur (p < 0.05).Sonuç: 12 haftalık kombine egzersiz programının, egzersiz kapasitesinin ve fleksibilitenin artmasında, vücut yağ oranı kontrolünde, kardiyovasküler hastalık riski azaltarak uygun glisemik kontrolün sağlanmasında insülin rezistansı etkilerinden bağımsız olarak tip 2 diyabetik hastalar için etkin bir egzersiz programı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our reseach is to indicate the cardiovascular disease risk factor related exercise capacity and lipid profile with flexibility body composition and glisemic control on newly diagnosed type 2 diabetic individuals after supervised, evidence ? based combined aerobic, resistance and flexibility exercise program.Method and Materials: 2 women 4 men 6 subjects in exercise group, 5 women 5 men 10 subjects in control group, totally 16 newly diagnosed type 2 diabetes subjects were included in the study. Exercise group attended to exercise program for 12 weeks period. Subjects? body composition were evaluated with Inbody 720 equipment by impedance method. Flexibility test were evaluated with sit and reach test and lateral flexion test. Aerobic capacity was assessed with Astrand bicycle ergometer test. Blood pressures and heart rate were assessed during the exercise test. Lipid profile, fasting and postparandial glucose and Hemoglobin A1c were assessed with biochemistry laboratory tests. Subjects were compared as within groups and between groups. SPSS 15.0 Program was used for the statistical analysis.Results: Mean age was 55.16 ± 8.10 years fort he exercise group and 57.80 ± 10.06 years for the control group. There was no statistically significant difference between the groups according to the demographic variables (p > 0.05). Body fat decreased, sit and reach test and aerobic capacity increased after the exercise program, these variables showed statistically significant difference within the groups (p < 0.05). triglisrid cholesterol and postparandial glucose levels showed statistically significantly decrease after the exercise program within the groups (p < 0.05). HDL, LDL and total cholesterol levels did not change ( p > 0.05). Only post exercise fasting glucose and hemoglobin A1c levels showed statistically significant difference between exercise and control groups as evaluated between the groups (p < 0.05).Conclusion: 12 weeks combined exercise program improved the aerobic capacity and flexiblity, control the body fat and decreased the cardiovascular disease risk factor with glycemic control, thus this is an effective exercise program for type 2 diabetic individuals.