Nedeni açıklanamayan infertil hastalarda heat shock protein 70 seviyeleri
The heat shock protein 70 levels in with unexplained infertility
  1. Tez No: 304505
  2. Yazar: MAHİR AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA FERDA VERİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çalışmamızda nedeni açıklanamayan infertil ve fertil kadınlardaki HSP70, TNF-? ve IL-6 seviyelerini karşılaştırmak.Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Ocak 2010 ile Mart 2011 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde takipleri yapılan 40 nedeni açıklanamayan infertil ve 35 fertil kadın üzerinde yapıldı. Çalışma öncesi etik kurul onayı alındı. Hasta bilgileri hasta dosyalarından alındı. Hastalardan alınan kanlardan mikrobiyoloji laboratuarında ELİSA yöntemi ile HSP70, TNF-? ve IL-6 düzeylerine bakıldı. İstatistiksel analizler SPSS 11.5 programı ile yapıldı.Bulgular: Çalışma grupları arasında yaş, vücut kitle indeksi, FSH, LH ve E2 hormon düzeyleri açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. HSP70'in ortalama düzeyi nedeni açıklanamayan infertil grupta ve fertil grupta sırasıyla 0.0 ± 0.0 pg/ml , 0.0 ± 0.0 pg/ml idi. (p>0.05). TNF-? düzeyleri çalışma ve kotrol grupları arasında istatistiksel açıdan anlamlı değildi; 0.3 ± 0.4 pg/ml, 0.2 ± 0.3pg/ml (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Backgraund : The aim of this study was to compare HSP70 , TNF- ? and IL ? 6 levels between unexplained infertile and fertile women.Material and methods : This prospective study was performed held between January 2010 and March 2011 in Harran Universty Faculty of Medicine Department of Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic among 40 unexplained infertile and 35 fertile women. Before study ethics committee confirmation was provided. The information about patient obtained from their patient files. HSP70 , TNF- ? and IL ? 6 were analyzed by Elisa method in microbiology laboratory from the blood samples . The statistical analysis was performed by using SSPS 11.5 program.Results : There were no differences in terms of age , body mass index , FSH, LH and E2 hormone levels between the study and control groups. The mean levels HSP70 was 0.0 ± 0.0 pg/ml , 0.0 ± 0.0 pg/ml unexplained infertil group and controls respectively (p>0.05). TNF-? levels was not also statistically significent between the study and control groups; 0.3 ± 0.4 pg/ml versus 0.2 ± 0.3pg/ml respectively(p>0.05) However there was statical diferrence between the levels of IL ? 6 levels among unexplained infertile group was 0.6 ± 0.8 pg/ml, and among control group 0.1 ± 0.3 pg/ml .