Sigaraya maruz kalan pasif içici durumundaki çocuklarda kotinin düzeyi ile DNA hasarının değerlendirilmesi
Evaluation of DNA damage by measuring urinary cotinin in children exposed to passive cigarette smoke
- Tez No: 304504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KABİL SHERMATOV
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Sigaraya maruz kalma; hem yaygınlığı hem de önlenebilir olması bakımından oldukça önemlidir. Risklerini tanımlamak ve sigara karşıt müdahalelerin yararlarını saymak için pasif sigara içiminin kesin biyokimyasal ölçümlerine gerek vardır. Sigaraya maruz kalmış sigara içmeyen kişilerde ve aktif sigara içicilerinde kotinin nikotinin en önemli ve en güvenilen biyomarkeridir. Sigara içimi sırasında çok sayıda serbest radikal ve reaktif oksijen ürünleri açığa çıkmaktadır. Sigara içimi veya maruziyetinin DNA hasarı üzerine çalışmalar yapılmış, ancak bu çalışmalarda kotinin düzeyi ile korelasyon kurulmamıştır.Bu çalışmada amacımız sigaraya maruz kalan çocuklarda kotinin düzeyi ölçülerek maruziyet derecesini belirlemek ve maruziyet derecesiyle DNA hasarı arasındaki ilişkiyi belirleyerek sigaranın muhtemel karsinojen etkisini ortaya koymaktır.Yöntem: Çalışmaya toplam 54 çocuk alındı. Çalışmada sigara maruziyetini değerlendirmek için anket ve idrar kotinin seviyelerinin tespiti yapılmıştır. Çocukların idrarından kotinin düzeyleri kemilüminesan yöntemiyle, periferik venöz kandan izole edilen mononükleer lökosit DNA incelemesi (commet assay) için kan örnekleri alındı. SPSS 11,5 kullanılarak istatistiksel analizler yapıldı. P değerinin
Özet (Çeviri)
Aim: Exposure to cigarette smoke is important for its prevalance and preventability. Direct biochemical measurements of passive smoking are needed to define the risks associated with passive smoking and benefits of interventions against it. Cotinin is the most important and reliable biomarker of nicotine exposure in both active smokers and nonsmokers exposed to cigarette smoke. Many free radicals and reactive oxygen species are released into the tissue after smoke exposure. Several studies have searched for the association between cigarette smoking and/or exposure and DNA damage but cotinin level was not used for comparison.The aim of this study was to measure cotinin to determine the degree of smoke exposure in children and define the association between the degree of exposure and DNA damage to reveal the potential carcinogenicity of it.Method: The study group consisted of 54 children. To determine the degree of cigarette smoke exposure, all children were reviewed by a questionaire and their urinary cotinin levels were measured. The urinary cotinin level was determined by chemiluminescence method. Mononuclear leucocytes were isoloted from venos blood and DNA damage were measured by the Comet Assay.