Karaciğerin hidatik kistlerinde ultrasonografik gharbi sınıflamasının diffüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme ile korelasyonu
correlation of ultrasonographic gharbi classification in liver hydatid cysts with diffusion weighted magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 304517
  2. Yazar: MEHMET GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÇEÇE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada farklı ultrasonografik tiplerdeki karaciğer hidatik kistlerinin, DA MRG ile ortalama ADC (Apparent diffusion coefficient) değerleri ölçülerek, elde edilen sonuçların Gharbi sınıflamasıyla korelasyonu amaçlanmıştır.Çalışmaya dahil edilen hepatik hidatik kist'li hastaların 32'si kadın ( %72,7) ve 12'si erkek (%27,3) olup yaşları 8-77 arasında değişmekte idi. Hastaların tümüne, US tetkiki ile evrelendirme yapıldıktan sonra Aksiyel T2 Ağırlıklı görüntüleme ile birlikte DAG çekimleri yapıldı. Ortalama ADC değerleri tip 1,2,3,4 ve 5 hidatik kistlerde sırasıyla 2,48x10?³, 2,80x10?³, 2,70x10?³, 2,02x10?³, 2,18x10?³ mm²/s bulunmuştur. Difüzyon ağırlıklı MR görüntülemenin karaciğer hidatik kistlerinin alt tiplerinin belirlenmesindeki tanısal performansı ROC analizi ile değerlendirilmiştir.Çalışmamızda, karaciğer hidatik kisti hastalığında HK tipinin tesbitinde ultrasonografik tiplendirmeye bir alternatif olarak Diffüzyon ağırlıklı MRG ile ADC değeri ölçümünün umut vaad eden bir parametre olabileceği sonucuna vardık. İkili karşılaştırmalarda tip 1, 2 ve 5 hidatik kist grupları, tip 3 hidatik kist grubu dışında diğer tüm gruplardan istatistiksel olarak ayrılırken, tip 4 hidatik kist grubu diğer tüm gruplardan, tip 3 hidatik kist grubu ise yalnızca tip 4 grubundan ayrıldığı görülmüştür. Özellikle Karaciğer hidatik kistlerinin alt tiplerinden tip 1, 2 ve 3 bir arada, tip 4 ve 5 de bir arada olacak şekilde iki ayrı grup oluşturulduğunda bu yeni grupların ortalama ADC değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği belirlendi. Daha fazla sayıda hasta grupları ve 3 Tesla MR cihazı ile yapılacak karaciğer hidatik kisti ADC ölçümü çalışmalarının bu konuda daha da başarılı sonuçlar elde edeceğini düşünüyoruz.Sonuç olarak karaciğer hidatik kisti hastalığında kist tipinin belirlenmesinde DA MRG ile yapılacak ortalama ADC değeri ölçümlerinin yol gösterici olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The correlation of different ultrasonographic typed liver hydatid cysts, measured with DW MRG for average ADC (Apparent diffusion coefficient) value according to Gharbi classification was aimed in this study.32 of the patients with hepathic hydatic cysts involved in the study (72.7%) were female and 12 (27.3) were male and their ages varied between 8 and 77. After staging were carried out in all the patients with US examination, DW MRI shootings were performed along with T2 weighted MRI. The average ADC values were found as 2.48x10?³, 2.80x10?³, 2.70x10?³, 2.02x10?³ and 2.18x10?³ mm²/s in hydatic cysts of type 1, 2, 3, 4 and 5, respectively. Diagnostic performance in the sub-types of the liver hydatic cysts of diffusion weighted MR imaging were evaluated with ROC analysis.In our study, we concluded that the measuring for diffusion weighted MRI and ADC values are promising parameters in determination of HK type as an alternative to ultrasonographic typing in liver hydatic cyst disease. In paired comparisons, it was seen that except for type 3 hydatic cyst group, type 1, 2 and 5 hydatic cyst groups differ from all the other groups statistically, type 4 hydatic cyst group differ from all other groups and type 3 hydatic cyst group differ only from type 4. It was determined that especially when two different groups are formed in the manner that types 1, 2 and 3 from sub-types of liver hydatic cysts are used in conjunction as a group and type 4 and 5 as another group, the average ADC values of such new groups differed significantly statistically. We think that measuring studies of liver hydatic cyst ADC will be able to be even more successful when performed with more patients and 3 Tesla MR devices.As a result, we thought that avarage ADC value measurings done with DW MRI for determining the cyst type in liver hydatic cysts will be able to be instructive.