Gharbı sınıflamasına göre tip III karaciğer hidatik kistlerinde perkütan tedavi sonuçları
The results of percutaneous treatment of liver type III hydatid cysts according to gharbi's classification
  1. Tez No: 566579
  2. Yazar: FATMA AYSUN ERBAHÇECİ SALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN AKHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı Gharbi sınıflamasına göre Tip III karaciğer hidatik kistlerinde perkütan tedavi tekniklerinin güvenilirliğinin ve etkinliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Karaciğer Gharbi sınıflamasına göre tip III (DSÖ sınıflamasına göre tip CE 2 ve CE 3B) 80 hidatik kisti, perkütan yolla tedavi edilmiş 78 hasta çalışmaya dahil edildi. Kistlerden 23'ü PAIR (perkütan aspirasyon enjeksiyon reaspirasyon), 28'i standart kateterizasyon (hipertonik salin ve alkol ile kateterizasyon tekniği), 29'u MoCaT (modifiye kateterizasyon) teknikleri kullanılarak tedavi edildi. Tüm işlemler ultrasonografi ve floroskopi kılavuzluğunda, genel anestezi altında uygulandı. Tedavi sonrasında hastalar ortalama 54,41 ay (3- 197 ay) takip edildi. Uzun dönemli sonuçlar değerlendirildi. Bulgular: Tüm hastalarda ortalama kateterizasyon süresi 14,4 gün, ortalama hastanede kalış süresi ise 15,75 gün oldu. 6 kistte safra yolları ile spontan ilişki tespit edildi ve safra yolları ile ilişki morbiditeyi en çok etkileyen faktör oldu. Mortalite görülmedi. Toplam 17 hastada (%21,8) majör, 14 hastada (%18) minör komplikasyonlar gelişti. MoCaT tekniği ile rekürrens hiç gelişmezken, PAIR tekniği ile %43,5 ve standart kateterizasyon tekniği ile %10,7 oranında rekürrens görüldü. Rekürrens sonrası cerrahi olarak tedavi edilen bir hasta dışında tüm kistler başarıyla tedavi edildi. Sonuç: Safra yollarıyla ilişkisi olmayan Gharbi sınıflamasına göre tip III (DSÖ sınıflaması tip CE2 ve CE3B) karaciğer hidatik kistlerinin tedavisinde MoCaT tekniği ile perkütan tedavi etkin ve güvenilir bir tedavi alternatifidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: To evaluate the effectiveness and safety of percutaneous treatment of type III liver hydatid cysts according to Gharbi's classification. Materials and Methods: 78 patients with 80 type III liver ( Type CE 2 and CE 3B according to WHO) hydatid cysts according to Gharbi's classification were included in the study. 23 of the cysts were treated with PAIR (percutaneous aspiration injection reaspiration), 28 with standart catheterization (catheterization technique with hypertonic saline and alcohol) and 29 with MoCaT (Modified catheterization) techniques. All the procedures were performed with sonographic and flouroscopic guidance while the patients were under general anesthesia. Mean follow-up period of the patients after the interventions was 54,41 months (range 3- 197 months), and accordingly long term results were evaluated. Results: Mean catheterization time was 14,4 days and mean hospitalization time was 15,75 days for all the patients. 6 cysts presented a spontaneous cystobiliary rupture and cystobiliary fistulization was the most effective factor on the morbidity. No mortality occured. Major complications were observed in 17 patients (%21,8) and minor complications in 14 patients (%18). No recurrence was observed after treatment with MoCaT technique while recurrence was observed in the 43,5 % of the patients who were treated with PAIR and 10,7% of the patients who were treated with standart catheterization techniques. All cysts were treated successfully by percutaneous techniques except one who was treated surgically after recurrence Conclusion: Percutaneous treatment with MoCaT technique is an effective and safe option in the treatment of type III liver hydatid cysts according to Gharbi's classification (WHO Type CE 2 and CE 3B) which are not related with biliary tract. vi