Zonguldak ve Bartın bölgesi kıyı kullanımı ve Bartın ili sürdürülebilir kıyı alanları yönetimi
Use of Zonguldak and Bartın coastal areas and sustainable coastal area management in Bartın city
  1. Tez No: 304524
  2. Yazar: HİLMİ TAMER GÜNEBAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İnsanoğlunun günümüze kadar gelmiş olan yaşam sürecinde en önemli yeri teşkil etmiş kıyılarımızın, günümüzde de ekonomik ve sosyal kullanım açısından aynı değeri taşımakta olduğunu görmekteyiz.Zonguldak ve Bartın İlleri de, sahip oldukları kıyı uzunlukları ile, Türkiye'nin 8333 km lik toplam kıyı uzunluğunda % 1,7, 1701 km lik Karadeniz de ise % 8,2 lik bir oran ile yer almaktadır. Karadeniz iklimi gereği diğer Akdeniz ve Ege'de bulunan iller kadar turizm potansiyeli taşımasa bile, doğal güzelliklerinin tam olarak bozulmamış olması, tarihi geçmişlerinde de günümüze ulaşan mirasın oluşturduğu kültür dokusunun da tamamen yok olmadan devam ediyor olması nedeniyle gelecek için artacağı tahmin edilen nüfus gözönüne alındığında, insanların alternatif olarak yerleşim sahası olarak değerlendirebileceği bölgeler arasında yer almaktadır.Bu nedenle, gelecek için turizm, sanayileşme, kentleşme faaliyetlerinin yapılması için değer kazanabileceği değerlendirilen bu iller için kıyı alanlarının önemi daha da artmaktadır.Bu tez çalışmasında, Zonguldak ve Bartın illerinin halihazırdaki kıyı alanları kullanımı ve Bartın İli için sürdürülebilir bir kıyı alanları yönetiminin sağlanması amacına yönelik sorunların tespit ve alınması gereken önlemler incelenmiştir. Yapılan incelemede de bütünleşik kıyı alanları yönetimi açısından, illerin doğal yapıları, sosyo-ekonomik durumları, iklim özellikleri, koruma altına alınmış hassas alanlar, kültür ve tabiat varlıkları, turizm, ulaşım konuları incelenmiş ve değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
We emphasize that our coastal areas have taken the most important place in mankind?s life period have reached until today, still have same importance in terms of usage about economical and social.Zonguldak and Bartın cities take the place with their coast length rate % 1,7 in Turkey?s total coast length 8333 km and % 8,2 in 1701 km. The Black Sea. Altough The Black Sea region have not enough potantial about tourism like cities in the Mediterranean and Eagen, but it can be evaluated an alternative settlement when it is taken into consediration population increase in near future since its naturel beauty and culturel inheritiance still not broken down.For this reason, day by day coastal area importance rises for this cities and it?s appraised that this cities will take value to be managed tourism, industrition and urbanization activities in future.In this thesis, it is examined use of Bartın and Zonguldak coasts and providing sustainable coastal area management for Bartın city, fixing its problems and precautions to taken. Examination which is done includes natural structure, social-economic state, climinate properties, resticted touchy areas, culture and natural creatures of cities, tourism and trasport topics and appraises this topics in terms of integrated coastal area management.