Gökova özel çevre koruma bölgesi denizel alanındaki biyoçeşitlilik veritabanına göre koruma bölgelerinin oluşturulması
Generation of protection zones according to marine biodiversity database in Gökova special environmental protection area
- Tez No: 304525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHSEN YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, İşletme, Biology, Marine Science, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tez Gökova özel çevre koruma bölgesi biyolojik çeşitlilik veri tabanını ve koruma bölgelerini içerir. Gökova özel çevre koruma bölgesi, Gökova körfezi ve onun çevresinden oluşmaktadır. Gökova Özel Çevre Koruma bölgesi Türkiye'nin güney batısında yer alır. Burası aynı zamanda Ege Bölgesi sınırları içerisinde yer alır.Gökova özel çevre koruma bölgesi biyoçeşitlilik veri tabanı coğrafi bilgi sistemleri kapsamında hazırlanmıştır. Bu veri tabanı; biyolojik çeşitliliği, nesli tehdit altında ve tehlikede olan türleri, bu türlerin coğrafi dağılışı ve fasiyes özellikleri gibi konuları içermektedir.Bu veriler kullanılarak öncelikli olarak türlerin yaşam sahaları tespit edilmiştir. Daha sonra yaşam sahalarının koşulları ve risk özellikleri analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda ise oluşturulan koruma bölgelerine ait dijital haritalar ile standart haritalar elde edilmiştir.Çalışmada bazı dikkat çekici sonuçlar da elde edilmiştir. Bu sahada 34 adet koruma altında olan türün yaşam alanlarına ait özelliklerinin saptanmış olması bu sonuçların en önemlisidir. Bundan başka bu türlerin yaşamı üzerindeki etkili faktörlerin belirlenmesi de bir diğer sonuçtur. Bu bakımdan güncel olarak insan ve ona ait faaliyetlerinin biyoçeşitlilik üzerinde belirleyici olduğu görülmektedir. Bu nedenle insan faaliyetlerinin sürdürülebilir çevre ilkeleri kapsamında olması ve bunun devamının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis contains bio-diversity database and protection zones of Gökova special protected area. Gökova special environmental protection area consists of Gökova Gulf and its surroundings. Gökova special protected area is located in the south west of Turkey. This area also is situated in the Aegean Region Boundaries.Biodiversity database of Gökova special protected area was prepared based on Geographic Information Systems. This database contains topics such as biodiversity, under threat of extinction and endangered species, their geographical distribution, and facieses features.As a priority, species living areas has been identified using these data. Later field conditions and the risk of life characteristics were analyzed. As a result of this study digital and standard maps of protection zones were produced.Some significant results were obtained in this study. Features of 34 under protection species habitat is the most important of these results. Furthermore, affected factors on species particularly under protection to be determined are also another result. Recently human and their activities can be seen as arbiter on biodiversity. Thus, human activities in the context of sustainable environmental policies of the importance and their continued are emphasized.