TR81 Bölgesi'ndeki (Zonguldak, Karabük, Bartın) organize sanayi bölgeleri: Kümelenme, bölgesel kalkınma ve çevresel etki
Organized industrial zones in the TR81 Region: Clustering, regional development, and environmental impacts
  1. Tez No: 996104
  2. Yazar: SAKİN EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, TR81 Düzey 2 Bölgesi'nde (Zonguldak, Karabük ve Bartın) faaliyet gösteren OSB'leri sanayi coğrafyası perspektifinden, kümelenme eğilimleri, bölgesel kalkınmadaki rolleri ve çevresel etkileri bakımından bütüncül biçimde değerlendirmektedir. Araştırma, karma yöntem yaklaşımıyla yapılandırılmış ve açıklayıcı sıralı desen benimsenmiştir. Bu kapsamda, önce OSB'lerde faaliyet gösteren firmalara yönelik anket uygulamalarıyla nicel veriler toplanmış, ardından OSB yöneticileri ve sanayici temsilcileriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla nitel veriler elde edilmiştir. Böylece TR81 Bölgesi'ndeki OSB'lerin yapısal, yönetsel ve çevresel dinamikleri çok boyutlu olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel evrenini Zonguldak, Karabük ve Bartın illerindeki toplam sekiz OSB oluşturmuş, bu OSB'lerde faaliyet gösteren 129 sanayi işletmesi tabakalı amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Nitel aşamada ise OSB müdürleri ve yönetim kurulu üyelerinde oluşan 10 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Nicel veriler SPSS programında betimsel istatistiklerle (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma) analiz edilmiş; nitel veriler ise tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, OSB'lerin yer seçiminde coğrafi yakınlık, ulaşım imkânları ve sektörel uyumun belirleyici olduğunu göstermektedir. Kümelenme eğilimleri firmalar arası iş birliğini ve yenilik kapasitesini artırmakta; OSB'ler istihdam, tedarik zinciri gelişimi ve girişimciliğin teşviki açısından bölgesel kalkınmaya katkı sağlamaktadır. Çevresel boyutta ise ortak arıtma tesisleri, atık yönetimi ve enerji verimliliği uygulamaları bakımından bölgeler arasında farklılıklar gözlenmiştir. Çalışma TR81 Bölgesi OSB'lerini mekânsal, ekonomik ve çevresel yönleriyle analiz ederek sanayi coğrafyası literatürüne bütüncül bir katkı sunmakta; aynı zamanda bölgesel kalkınma ve sürdürülebilir sanayi politikalarına yönelik uygulanabilir öneriler geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study provides a comprehensive evaluation of the Organized Industrial Zones (OIZs) operating in the TR81 Level-2 Region (Zonguldak, Karabük, and Bartın) from an industrial geography perspective, focusing on their clustering tendencies, roles in regional development, and environmental impacts. The research was designed using a mixed-methods approach based on an explanatory sequential design. In this framework, quantitative data was first collected through surveys administered by firms operating within the OIZs, followed by qualitative data collected through semi-structured interviews conducted with OIZ managers and industrial representatives. Thus, the structural, managerial, and environmental dynamics of the OIZs in the TR81 Region were analyzed in a multidimensional manner. The quantitative population of the research consisted of eight OIZs located in Zonguldak, Karabük, and Bartın provinces. A total of 129 industrial enterprises were selected using a stratified purposive sampling method, while the qualitative phase included in-depth interviews with ten participants, including OIZ directors and board members. Quantitative data were analyzed using descriptive statistics (frequency, percentage, mean, and standart deviation) in SPSS, while qualitative data were evaluated through thematic analysis. The findings reveal that geographical proximity, accessibility, and sectoral compatibility are decisive factors in the site selection of OIZs. Clustering tendencies enhance inter-firm cooperation and innovation capacity, and OIZs contribute to regional development not only through economic growth but also by fostering employment, strengthening supply chains, and encouraging entrepreneurship. In terms of environmental performance, regional differences were identified in waste management, shared treatment facilities, and energy efficiency practices. Overall, this study offers a holistic analytical framework that integrates spatial, economic, and environmental dimensions of OIZs in the TR81 Region, contributing to the field of industrial geography and providing policy recommendations for sustainable industrial planning and regional development.